Obejrzyj webinar"Pimcore w praktyce: Jak skutecznie zarządzać informacjami o produkcie?"

Kluczowe trendy edukacji przyszłości

Charaktery.eu, Autor: Paweł Teper
Paweł Teper
Paweł Teper
Kierownik projektów e-learningowych
Darmowa konsultacja

Nowoczesne technologie informatyczne to nieodłączny element współczesnego świata.  Można spotkać je praktycznie wszędzie: w domach, szkołach, biurach itp. Zjawisko to nie upowszechniłoby się tak szybko, gdyby nie rozwój fenomenu jakim jest Internet.

Niemal połowa ludzkości aktywnie korzysta z globalnej sieci, która łączy komputery, ludzi i urządzenia na całym świecie. W Polsce jest to już przeszło 25 mln użytkowników. Internet umożliwia przekaz informacyjny, jest także narzędziem współpracy i szerokiej interakcji pomiędzy uczestnikami. Akceptacja Internetu przez użytkowników szybko znalazła odzwierciedlenie w wielu dziedzinach życia, a w szczególności w sposobie dostępu do wiedzy. Zatem prześledźmy trendy w sferze edukacji, jakie pojawiły się w ostatnim czasie.
 

Zmienny świat niezmiennej nauki

W obecnym świecie cyfryzacji ogromne znaczenie osiągają praktyczne umiejętności, szczególnie dotyczące znajomości nowych technologii. W przyszłości może okazać się, że dyplom prestiżowej uczelni nie będzie odgrywał tak istotnej roli. Dotyczy to również osób, którym już udało się dostać wymarzony etat. By mieć poczucie pewności zatrudnienia należy nieustannie się rozwijać i zdobywać nowe kompetencje. O czym powinnyśmy wiedzieć by realizować swoja drogę do sukcesu?
 

1. Wzrastające oczekiwania kontra budżety

Wykwalifikowana kadra pracownicza to fundament współczesnej firmy. Jest to istotny element wpływający na wzrost wydajności oraz efektów finansowych Firmy. Świadomy tego pracownik wyraża potrzebę i chęć w zdobywaniu dodatkowych umiejętności, szczególnie z zakresu nowych technologii. Dlatego też obecni pracodawcy stawiają bardzo duży nacisk na aspekty szkoleniowe.
 

2. Platforma e-learningowa dla pracodawców

Obecnie kształcenie oparte o nowoczesne technologie wprowadza wiele firm, instytucji publicznych czy też szkół. Jedna z innowacyjnych form kształcenie to e-learning. Główne zalety tej metody to samodzielne wybranie preferowanego formatu dostarczania wiedzy i tempa jej przekazywania. Warto tez podkreślić, że ten model szkoleniowy pomaga znacząco obniżyć w przedsiębiorstwie koszty.
 

3. Adaptive Learning

Adaptive Learning jest to model, gdzie system samodzielnie dostosowuje i koordynuje ścieżkę nauczania konkretnego użytkownika. Wszystko odbywa się w oparciu o przeprowadzoną analizę z zebranych informacji o kursancie. Platforma umożliwia nie tylko monitoring postępów, ale także ich administrowanie, raportowanie i zarządzanie wszystkimi użytkownikami. Założeniem metody jest wspomaganie procesów dydaktycznych jakie udostępnia dzisiejsza technologia.
 

4. Microlearning

Obecnie informacja jest na wyciągnięcie ręki, dostępna w smartfonie czy tablecie. Wiadomości branżowe zaczerpnięte z Tweetera przy porannej kawie. Komentarz, zagadnienia, które dotyczy twojej pracy zawodowej czy zainteresowań. Krótki filmik odnośnie obsługi nowego programu obejrzany na YouTube lub Vimeo, jest to powszechne zjawisko określane mikro nauką. Może to być forma nauki pozwalająca efektywnie wykorzystać czas a dzięki mobilności urządzeń pozwala w szybki sposób docierać i wymieniać się informacją.
 

5. P2P w Distance Learning

Skrót z ang. peer to peer - w wolnym tłumaczeniu każdy do każdego. Jest jednym z najlepszych sposobów budowy relacji np. pomiędzy pracownikami, a warunkiem integracji jest połączenie w tej samej „sieci”. Konstrukcja narzędzia umożliwia użytkownikom na wymianę informacji prowadzenie dyskusji w czasie rzeczywistym. Co istotne, wszystkie „porcje wiedzy” wymieniane są bez pośrednictwa „serwera” centralnego. Metoda ta umożliwia dostęp do ogromnych ilości informacji, które do tej pory były prawie nieosiągalne.
 

6. SaaS w LMS

Zwrot SaaS jest skrótem od słów Software as a Service, co przetłumaczyć należy „oprogramowanie jako usługa”. Metoda ta daje nieograniczone możliwości rozwoju firmy, ponieważ pozwala na dystrybucje, korzystanie z oprogramowania przez Internet. Popularność takiego działania wynika z wygody i oszczędności. Na dostawcy usługi spoczywa obwiązek związany z aktualizacją, zarządzaniem oraz serwisem technicznym. Obecnie system uczenia się w chmurze zdecydowanie zdominował aktualne sposoby nauki.
 

7. Grywalizacja

To kolejny trend edukacyjny. Grywalizacja ma na celu zmianę zachowania użytkowników dzięki przeniesieniu mechanizmów z gier do świata realnego. Obecnie stanowi jedną z podstaw nauczania rozwoju umiejętności o charakterze kreatywnym. Metoda tą wykorzystuje się w biznesie, a także podnosząc zaangażowanie uczestników w procesie dydaktycznym.

Analityka, experience API, integracja oraz wearables to przykłady nowoczesnego, alternatywnego podejścia do edukacji. Pozwalają one na kształcenie świadome, adekwatne do rzeczywistych wymagań rynku. Rozwiązania te dają ogromne możliwości w stałym procesie jakim jest dzisiaj edukacja. Mogą przynieść nadzwyczajne rezultaty i tylko od nas zależy czy zechcemy z nich skorzystać.


Autor

 

Paweł Teper, Kierownik projektów e-learningowych

Publikacja: Charaktery.eu, 07.07.2017r.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Reklamy Facebook vs. AdWords

8 czerwca 2017
„Jak zwiększyć sprzedaż w e-commerce – 41 ekspertów, najlepsze tipy!” - raport magazynu "Marketing i Biznes", Autor: Daniel Kazanecki

Jak obniżyć koszty szkolenia pracowników?

17 maja 2017
Dziennik Internautów (di.com.pl), Autor: Paweł Teper

Zapraszamy na bezpłatną konsultację

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas