Checklista - bezpłatny PDFAnaliza przedwdrożeniowa - 100 pytań do dobrego wdrożenia PIM

e-Faktury - dlaczego warto?

Faktura papierowa i elektroniczna mają taką samą wartość prawną, a zasady jej tworzenia i wykorzystywania określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej. Rozporządzenie określa także zasady przechowywania oraz udostępniania ich organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. Faktura taka jest również zgodna z Ustawą o podpisie elektronicznym z dnia 18 września 2001 r. wraz z właściwymi dla niej rozporządzeniami.

E-faktura różni się od faktury papierowej jedynie nośnikiem, na którym jest dostarczana. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by wykorzystywać ją w relacjach zarówno z kontrahentami jak i Urzędem Skarbowym, czy organami podatkowymi.

eFaktura to oszczędność pieniędzy

Koszt wydruku i wysyłki faktury wynosi - w zależności od szacunków - od 1,5 zł do 1-2 euro. Wdrożenie e-faktury pozwala zredukować ogólne koszty całego procesu o ok. 80%. Z raportu "E-faktura w Polsce", przygotowanego przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan wynika, że firma, która wysyła każdego miesiąca 1000 faktur elektronicznych może zaoszczędzić ok. 2 tys. zł, a wystawiając 20 tys. - prawie 40 tys. zł.

Europejskim prekursorem e-faktur w sektorze publicznym jest Dania. Wprowadzenie systemu e-faktur w Danii, jako obowiązkowego w rozliczeniach z instytucjami publicznymi, przynosi państwu roczne oszczędności w wysokości 100-134 mln euro.

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas