Kliknij i wygraj!Wygraj audyt sklepu! Weź udział w świątecznym quizie e-commerce

Flutter development - aplikacje hybrydowe dla biznesu

"Łączymy cele biznesowe z możliwościami technologii"

Bezpłatna konsultacja

Flutter wspiera tworzenie aplikacji mobilnych i internetowych. Platforma została stworzona i jest obsługiwana przez Google. Jest to jedna z najnowszych technologii wieloplatformowych, która szybko zyskuje na popularności.

Flutter nie tylko umożliwia tworzenie natywnych aplikacji wieloplatformowych za pomocą jednej bazy kodu, ale także otwiera możliwości dla świata aplikacji desktopowych. Dzięki Flutter, możesz płynnie rozwijać aplikacje, które zapewniają wielokanałowe doświadczenie użytkownika, niezależnie od tego, czy są to aplikacje internetowe, mobilne czy desktopowe. Jakie platformy są obsługiwane?

  • Mobilne - tworzenie aplikacji na Android i iOS, korzystając z jednego kodu źródłowego, pozwala zaoszczędzić czas i zasoby. Twoje aplikacje będą działać płynnie na obu platformach, zapewniając użytkownikom spójność i wysoką wydajność.
     
  • Desktopowe  - jeśli rozważasz rozwinięcie swojej obecności na desktopach, to Flutter daje Ci tę możliwość. Platforma obsługuje systemy Windows, MacOS i Linux, co oznacza, ze możesz docierać do szerokiej grupy użytkowników na różnych desktopowych platformach.
     
  • Internetowe - oferuj użytkownikom wyjątkowe doświadczenia w przeglądarkach internetowych. Aplikacja będzie działać sprawnie na różnych przeglądarkach, zapewniajac spójnośc i wysoką jakość.

Niezależnie od celu, którym jest tworzenie aplikacji mobilnych, desktopowych lub internetowych, Flutter jest wszechstronnym narzędziem, które ułatwia osiągnięcie sukcesu na każdej z tych platform. Dzięki spójności i wydajności, które oferuje Flutter, Twoje aplikacje zyskają zaufanie użytkowników i zachwycą ich doświadczeniem. 

Flutter jest zestawem narzędzi programistycznych (SDK), które przeznaczone są do tworzenia wieloplatformowych aplikacji z jednej bazy kodu przy użyciu nowoczesnego, reaktywnego frameworka. Aplikacje Flutter są budowane przy użyciu Dart, który jest prostym językiem programowania obiektowego.

Główną ideą Fluttera są widgety. Cały interfejs użytkownika składa się z połaczenia różnych widgetów, z których każdy definiuje element strukturalny (np. przycisk lub menu), element stylistyczny (np. czcionkę lub schemat kolorów), aspekt układu (np. dopełnienie) i tak dalej. Flutter nie używa widgetów OEM, ale dostarcza własne, gotowe widgety, które wyglądają natywnie dla aplikacji na Androida (Material Design) lub iOS (Cupertino). Możliwe jest również tworzenie niestandardowych widgetów własnych.

Widgety Fluttera klucz do tworzenia interaktywnych aplikacji

Widgety są podstawowym budulcem w świecie Flutter. Każdy element jest cegiełką tworzącą interfejs użytkownika. Widget może być widoczny, jak przyciski lub formularze oraz niewidoczny, jak komulna lub wiersz, który sluży do definiowania struktury layoutu. 

Budowanie z widgetó jest bardzo podobne do budowania z klocków, każdy element możemy łączyć ze sobą w większe segmenty. Dużą zaletą Fluttera jest to, że oferuje mnóstwo gotowych komponentów pozwalajacych na łatwe projektowanie aplikacji.

Główną ideą Fluttera są widgety, które odgrywaja istotną rolę w procesie projektowania interaktywnych i atrakcyjnych aplikacji. Są one uważane za podstawowe bloki interfejsu użytkownika i składają się na rdzeń Fluttera. Dlaczego widgety są tak ważne i jak mogą ułatwić tworzenie aplikacji?

Szybkie i elastyczne projektowanie

Widgety w Flutterze pozwalają na szybkie i elastyczne projektowanie ektanów aplikacji. Dzięki nim, proces tworzenia interfejsu staje się coraz bardziej intuicyjny, a jednocześnie bardziej efektywny. Widgety umożliwiają zwiększenie produktywności i ułatwiaja dostosowanie aplikacji do Twoich potrzeb.

Bogata biblioteka gotowych widgetów

Flutter oferuje imponującą bibliotekę gotowych do użycia widgetów. To oznacza, że nie musisz tworzyć każdego element interfejsu od podstaw. Możesz skorzystać z gotowych rozwiązań, które pokrywają szeroki zakres funckjonalności, od przycisków i pól tekstowych po zaawansowane komponenty. To oszczędza czas i pozwala skupić się na tworzeniu unikalnych elementów aplikacji. 

Tworzenie własnych, dostosowanych komponentów

Flutter daje pełną kontrolę nad wyglądem i zachowaniem aplikacji. Można tworzyć własne, dostosowane widgety, które idealnie pasują do potrzeb Twojego biznesu. Oznacza to, że Twoja aplikacja może być wyjatkowa i wyróżniać się na rynku.

Widgety Fluttera nie maja ograniczeń, jeśli chodzi o złożoność. Możesz używać ich do tworzenia zarówko prostych elementów, po skomplikowane ekrany nawigacyjne czy animacje. Dzięki nim, wszystkie wizje projektowe mogą stać się rzeczywistością w krótkim czasie.

Flutter zapewnia efektywność i kreatywne projektowanie aplikacji.

Sprawny rozwój aplikacji

Flutter oferuje cały wachlarz świetnych funkcji, które mogą przyspieszyć proces rozwóju aplikacji mobilnych.

Szybkość opracowania interfejsu użytkownika.
Jak już wcześniej wspominaliśmy widgety pozwalają stworzyć projekt, który nie jest ograniczony możliwościami technologii. Dzięki temu, że Flutter umożliwia pełną kontrolę nad projektem interfejsu, developer może w szybki sposób zbudować zadziwiającą warstwę graficzną.

Wysoka jakość interfejsów użytkownika jest taka sam na platformach iOS, jaki i Android.

Wydajność zbliżona do natywnej.
Jedną z ważniejszych korzyści aplikacji Flutter jest jej wydajność. Własny silnik graficzny, który jest wykorzystywany w aplikacji, pozwala na bezproblemową integrację z platformą mobilnego systemu operacyjnego i renderowanie grafiki w szybkim tempie.

Dodatkowo język programowania Dart używa własnych widgetów, dlatego aplikacja ma mniej punktów styku z platformą, co skutkuje szybszym uruchamianiem aplikacji i mniejsza liczbą błędów wydajności.

Rozwój wieloplatformowy.
Pozwala zaoszczędzić czas i zasoby. Programowanie wieloplatformowe pozwala na używanie jednej bazy kodu do tworzenia aplikacji zarówno na iOS, jak i na Androida.

Ta funkcja przyczynia się do optymalizacji budżetu, ponieważ Flutter eliminuje konieczność tworzenia oddzielnego kodu dla różnych platform.

Kolejnym ważnym aspektem jest oszczędność czasu dzięki wykorzystaniu hot reload. Zmiany, które zachodzą w kodzie są widoczne w mgnieniu oka i pozwalają na szybkie zmiany bez ponownego uruchamiania aplikacji moblinej.

Darmowy zestaw narzędzi typu open source.
Framework Flutter oraz język programowania Dart są opracowywane przez zespół Google i są open source.

Google zapewnia nieustanne wsparcie dla obu tych technologii, a społeczność zgromadzona wokół pozwala na obszerną dokumentację tego narzędzia. Dzięki tej możliwości aplikacja pozwala na tworzenie pięknych i bogatych aplikacji w bardzo szybkim czasie.

Dostęp do funkcji telefonu.
Dzięki kanałom komunikacji z urządzeniem mobilnym, aplikacje stworzone za pośrednictwem Flutter mogą korzystać z listy kontaktów, aparatu, technologii Bluetooth i innych sprzętów interfejsów.

Flutter podbił świat dzięki swojej wydajności, wyjątkowości i zwinności. Według danych Statista około 42% programistów na całym świecie wybiera Flutter. Dzięki temu stał się on najpopularniejszym frameworkiem do tworzenia wieloplatformowych aplikacji mobilnych

Hot Reload

Poza dużą gama widgetów Flutter oferuje funkcję Hot Reload, która zwiększa produktywność procesu tworzenia aplikacji. Hot Reload pozwala programistom zobaczyć swoje zmiany w czasie rzeczywistym, umożliwiając im szybsze i dokładniejsze kodowanie.

Funkcja ta pomaga w szybkim i łatwym budowaniu interfejsu użytkownika, dodawaniu funkcji i naprawy błędów.

Hot Reload działa poprzez implementację zaktualizowanego kodu źródłowego bezpośrednio do działającej maszyny wirtualnej Dart. Wszystkie wprowadzane zmiany są stosowane podczas działania aplikacji. Po zaktualizowaniu klas przez maszynę wirtualną o nowe wersje pól i funkcji, struktura Flutter automatycznie odbudowuje drzewo widgetów, umożliwiając szybkie wyświetlenie efektów zmian.

Dart - język programowania

Dart to język programowania używany w Flutter. Kompiluje się w natywny kod, który skutkuje doskonałą wydajnością aplikacji, dzięki czemu użytkownicy otrzymują płynne i natywne środowisko aplikacji bez awarii. Co więcej, aplikacje Flutter mogą działać na różnych platformach przy użyciu tego samego kodu, co przyspiesza proces ich tworzenia i rozwoju. Z poziomu Fluttera możemy wyświetlić natywne widoki platform, na których działa aplikacja.

Dart to język zoptymalizowany pod kątem klienta do tworzenia szybkich aplikacji na dowolnej platformie.

Założeniem jego twórców było zaoferowanie najbardziej produktywnego języka do programowania wieloplatformowego, w połączeniu z elastyczną platformą wykonawczą dla struktur aplikacji.

Dart stanowi również podstawę Flutter. Zapewnia język i środowiska wykonawcze, które zasilają aplikacje Flutter, ale Dart obsługuje również wiele podstawowych zadań deweloperskich, takich jak formatowanie, analizowanie i testowanie kodu.

Flutter - przyszłość e-commerce?

Szybki rozwój sektora e-commerce wymusza na firmach poszukiwanie nowych rozwiązań i sposobów dotarcia do klienta.

Obecnie projektowane i dostarczane na rynek aplikacje mobilne wykorzystują szereg wartościowych rozwiązań technologicznych. Stały się podstawowym elementem życia ludzi, ze względu na obecność smartfonów w kieszeniach klientów.

Flutter może zrewolucjonizować rynek i znacznie ograniczyć wydatki. Dużą zaletą aplikacji, poza funkcjonalnością, jest stosunkowo niski koszt wytworzenia. Sprawia to, że coraz więcej, nawet niewielkich sklepów internetowych może pozwolić sobie na taką inwestycję.

Testowanie aplikacji zapewnienie jakości i niezawodności

Testowanie oprogramowania to kluczowy krok w procesie rozwoju, który ma ogromny wpływ na jakość i niezawodność produktu. Niezależnie od tego, czy tworzysz aplikacje mobilną, internetową czy desktopową, profesjonalne testy są nieodzowne. Dlaczego warto inwestować w testowanie i jakie korzyści niesie ze sobą ten proces?

Wczesna identyfikacja błędów pozwala na ich naprawę jeszcze przed udostępnieniem produktu końcowemu użytkownikowi, co przyczynia się do minimalizacji ryzyka wystąpienia nieprawidłowości i awarii. Oprócz aspektów jakościowych, testowanie oprogramowania umożliwia także ocenę wydajności systemu.

Integracja Flutter z istniejacymi aplikacjami

Czy masz już istniejącą aplikację i zastanawiasz się, jak ją rozbudować lub udoskonalić? Flutter to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia integrację z istniejącymi projektami, niezależnie od platformy, na której działają. Dzięki tej funkcjonalności, można znacząco rozszerzyć możliwości projektu, dodajac nowe funkcje i poprawiajać UX.

Flutter to framework stworzony z myślą o wieloplatformowości. Niezależnie od tego, na jakiej platformie działa Twoja aplikacja. Flutter daje możliwość integracji i rozbudowy.

Współpraca z istniejącym kodem 

Integracja Fluttera z istniejacym kodem projektu nie stanowi utrudnienia. Ten frameowrk jest narzędziem ułatwiającym współpracę i płynne przenoszenie aplikacji na wyższy poziom. Można dodawać nowe funkcje, rozszerzać interfejs użytkownika lub poprawić wydajność, zachowujac przy tym spójność z dotychczasowymi rozwiązaniami. 

Dodawanie nowych funkcji - Flutter umożłiwia dodawanie nowych komponentów, ekranów oraz modułów, które wzbogacą aplikację i przyciągną nowych użytkowników. 

Usprawnienie wydajności - optymalizacja i przyspieszenie działania to jedna z wielu zalet, ktore przynosi integracja Fluttera. 

Odkryj potencjał integracji Flutter i przekształć swoją istniejącą aplikację w coś lepszego. 

Flutter - najczęściej zadawane pytania

Flutter – co to?

Flutter to framework pozwalający przy użyciu jednej bazy kodowej zbudować:

która będzie działała identycznie na każdej platformie (aplikację wieloplatformową). Narzędzie to opiera się o prosty język programowania Dart, działa w modelu open source i jest wspierane przez firmę Google. Wszystko to przekłada się na to, że czas potrzebny na przygotowanie aplikacji Flutter jest krótszy, a jej wydajność i wygoda użytkowania pozostaje bardzo wysoka.

Flutter developer to osoba, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania przy wykorzystaniu zestawu narzędzi Flutter. Eksperci tacy w swojej pracy używają języka programowania Dart.

Ze względu na szerokie możliwości oferowane przez tę technologię wykorzystywana jest ona przez coraz więcej programistów. Obierające tę specjalizację osoby mogą bowiem budować zarówno mobilne, jak i webowe oraz desktopowe aplikacje Flutter.

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z wykorzystania Fluttera jest to, że pozwala on na zbudowanie działających na różnych platformach aplikacji przy korzystaniu wyłącznie z jednej bazy kodowej. Cały proces tworzenia oprogramowania odbywa się więc tylko raz. Pozwala to na szybsze wykonanie pracy i zredukowanie związanych z nią kosztów. Stworzona przez profesjonalistów aplikacja Flutter działa tak samo na każdej platformie i cechuje się wydajnością i użytecznością zbliżoną do natywnej aplikacji.

Choć Flutter zapewnia wiele istotnych korzyści, musimy liczyć się także z pewnymi ograniczeniami tego rozwiązania. Do głównych problemów zaliczyć możemy niską jakość niektórych wtyczek, pojawiające się niekiedy drobne spadki wydajności oraz nieco większy rozmiar aplikacji. Dodatkowo warto mieć także na uwadze to, że Flutter jest stosunkowo nowym narzędziem, przez co nie każdy developer potrafi w pełni wykorzystać jego potencjał.

Flutter nie jest językiem programowania, a zestawem narzędzi służącym do tworzenia wieloplatformowych aplikacji. Językiem programowania wykorzystywanym przez ten framework jest natomiast Dart. Dart kompilowany jest następnie do kodu dopasowanego do natywnego środowiska danej platformy. To przy jego użyciu powstaje więc każda aplikacja Flutter – zarówno mobilna, jak i webowa oraz desktopowa.

Responsywność, czyli prawidłowe dopasowywanie się interfejsu użytkownika do urządzenia, to ważna cecha każdej optymalnie działającej aplikacji. Możliwość uzyskania bardzo wysokiej responsywności jest jedną z ważnych zalet Fluttera. Narzędzie to działa bowiem w oparciu o silnik renderujący i jego prawidłowe użycie zapewnia bardzo dobre rezultaty. Tworzenie aplikacji Flutter warto więc zlecić specjalistom, którzy potrafią wykorzystać możliwości oferowane przez ten framework.

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas