
-
Firma
-
Technologie Internetowe
-
Technologie Internetowe
- Dlaczego my
-
Technologie Internetowe
-
Rozwiązania IT
-
Rozwiązania IT
- Platforma Low-code
- Intranet i komunikacja wewnętrzna
- Wsparcie pracy zdalnej
- System workflow EOD
- Portal pracowniczy
- Obsługa reklamacji
- Obieg Faktur
- Elektroniczne paski płacowe
- System Helpdesk
- Zamówienia i zapotrzebowania
- e-PITy
- Outsourcing IT
- eBOK - obsługa Klienta online
- Urlopy i delegacje
- Systemy i aplikacje dedykowane
- Software House
- Stosowane technologie
- Top Custom Software Developer
- Poradnik - INTRANET: Skuteczna komunikacja wewnętrzna w organizacji rozproszonej
- Dlaczego my
-
Rozwiązania IT
-
e-Commerce
-
e-Commerce
- E-Commerce B2C
- Platformy B2B
- Narzędzia PIM
- Marketplace
-
Narzędzia wspierające e-Commerce
- Integracja z ERP
- Narzędzia PIM
- Marketplace
- System OMS
- Systemy CRM
- Silniki wyszukiwania produktów
- Platformy DAM
- Platforma WMS
- Usługi kurierskie
- Systemy płatności
- Zarządzanie cenami
- Silniki rekomendacji produktów
- Programy lojalnościowe
- Kampanie marketingowe
- Marketing Automation
- Social media
- Narzędzia Live Chat
- Web Push
- Magento 2
- Shopware 6
- Shopify
- Top Developer e-Commerce
- Kompleksowa obsługa sklepów
- Wiedza eCommerce - publikacje
- Raport: Narzędzia i wtyczki eCommerce 2022
- Dlaczego my
-
e-Commerce
-
e-Marketing
- Realizacje
-
Kariera
-
Kariera
- Analityk systemowy
- Programista .NET (junior)
- Programista .NET / C# (mid/regular)
- Młodszy Administrator Linux (staż)
- .NET Developer (praktyki)
- PHP developer (praktyki)
- Grafika i UX/UI (praktyka)
- Aplikacja spontaniczna
- Oferty pracy
- Staże i praktyki
- Dlaczego Ideo
- Poznaj nas
- Kontakt
- Warsztaty dla uczniów
- Dołącz do nas!
-
Kariera
- Kontakt
Flutter development - aplikacje hybrydowe dla biznesu
"Łączymy cele biznesowe z możliwościami technologii"
Flutter wspiera tworzenie aplikacji mobilnych i internetowych. Platforma została stworzona i jest obsługiwana przez Google. Jest to jedna z najnowszych technologii wieloplatformowych, która szybko zyskuje na popularności.
Flutter umożliwia tworzenie natywnych aplikacji wieloplatformowych za pomocą jednej bazy kodu. Umożliwia płynny proces rozwoju i wielokanałowe doświadczenie użytkownika w aplikacjach internetowych i mobilnych.
Flutter jest zestawem narzędzi programistycznych (SDK), które przeznaczone są do tworzenia wieloplatformowych aplikacji z jednej bazy kodu przy użyciu nowoczesnego, reaktywnego frameworka. Aplikacje Flutter są budowane przy użyciu Dart, który jest prostym językiem programowania obiektowego.
Główną ideą Fluttera są widgety. Cały interfejs użytkownika składa się z połaczenia różnych widgetów, z których każdy definiuje element strukturalny (np. przycisk lub menu), element stylistyczny (np. czcionkę lub schemat kolorów), aspekt układu (np. dopełnienie) i tak dalej. Flutter nie używa widgetów OEM, ale dostarcza własne, gotowe widgety, które wyglądają natywnie dla aplikacji na Androida (Material Design) lub iOS (Cupertino). Możliwe jest również tworzenie niestandardowych widgetów własnych.
Sprawny rozwój aplikacji mobilnych
Flutter oferuje cały wachlarz świetnych funkcji, które mogą przyspieszyć proces rozwóju aplikacji mobilnych.
Szybkość opracowania interfejsu użytkownika. Jak już wcześniej wspominaliśmy widgety oraz Hot Reload pozwalają stworzyć projekt, który nie jest ograniczony możliwościami technologii. Dzięki temu, że Flutter umożliwia pełną kontrolę nad projektem interfejsu, developer może w szybki sposób zbudować zadziwiającą warstwę graficzną. Wysoka jakość interfejsów użytkownika jest taka sam na platformach iOS, jaki i Android.
Wydajność zbliżona do natywnej.
Jedną z ważniejszych korzyści aplikacji Flutter jest jej wydajność. Silnik graficzny Skia, który jest wykorzystywany w aplikacji, pozwala na bezproblemową integrację z platformą mobilnego systemu operacyjnego i renderowanie grafiki w szybkim tempie. Dodatkowo język programowania Dart używa własnych widgetów, dlatego aplikacja ma mniej punktów styku z platformą, co skutkuje szybszym uruchamianiem aplikacji i mniejsza liczbą błędów wydajności.
Rozwój wieloplatformowy. Pozwala zaoszczędzić czas i zasoby.
Programowanie wieloplatformowe pozwala na używanie jednej bazy kodów do tworzenia aplikacji zarówno na iOS, jak i na Androida. Funkcja ta umożliwia oszczędności budżetu, ponieważ biorąc pod uwagę, że Flutter jest SDK, do stworzenia działającej aplikacji potrzebnych jest mniej programistów. Kolejnym ważnym aspektem jest oszczędność czasu dzięki wykorzystaniu hot reload. Zmiany, które zachodzą w kodzie są widoczne w mgnieniu oka i pozwalają na szybkie zmiany bez ponownego uruchamiania aplikacji moblinej.
Darmowy zestaw narzędzi typu open source.
Aplikacja Flutter oraz język programowania Dart są opracowywane przez zespół Google i są open source. Google zapewnia nieustanne wsparcie dla obu tych technologii, a społeczność zgromadzona wokół pozwala na obszerną dokumentację tego narzędzia. Dzięki tej możliwości aplikacja pozwala na tworzenie pięknych i bogatych aplikacji w bardzo szybkim czasie.
Dostęp do funkcji telefonu. Dzięki kanałom komunikacji z urządzeniem mobilnym, aplikacje stworzone za pośrednictwem oprogramowania Flutter mogą korzystać z książki adresowej, aparatu, technologii Bluetooth, jak również GPS.
Flutter podbił świat dzięki swojej wydajności, wyjątkowości i zwinności. Według danych Statista około 42% programistów na całym świecie wybiera Flutter. Dzięki temu stał się on najpopularniejszym frameworkiem do tworzenia wieloplatformowych aplikacji mobilnych
Elastyczny interfejs użytkownika
Widgety są podstawowym budulcem w świecie Flutter. Każdy element jest cegiełką tworzącą interfejs użytkownika. Widget może być widoczny, jak przyciski lub formularze oraz niewidoczny, jak kolumna lub wiersz, który służy do definiowania struktury layoutu.
Budowanie z widgetów jest bardzo podobne do budowania z klocków, każdy element możemy łączyć ze sobą w większe segmenty. Dużą zaletą Fluttera jest to, że oferuje mnóstwo gotowych komponentów pozwalających na łatwe projektowanie pięknych aplikacji.
Kolejną zaletą aplikacji Flutter jest możliwość uzyskania przez developerów dostępu do najniższego poziomu kodu, na którym może tworzyć nowe, dostosowane do potrzeb użytkownika widgety. Możliwość taka istnieje dzięki tym samym narzędziom, których zespół Flutter użył do zbudowania domyślnych widgetów.
Widgety Flutter są zbudowane przy użyciu nowoczesnej platformy programistycznej, który czerpie inspirację z React. Widgety opisują, jak powinien wyglądać ich widok, biorąc pod uwagę ich bieżącą konfigurację i stan. Gdy zmienia się stan widgetu, to widget przebudowuje swój opis.
Dostępne są dwa rodzaje widetów:
- Stateless – nie posiada swojego stanu, czyli jest niezmienny. Nie ma możliwości jego zmiany podczas działania aplikacji.
- Stateful – może posiadać stan i jest od niego zależny. Za każdy razem, gdy stan widgetu się zmienia, jest on przebudowywany z nowa wartością.
Flutter jest dostarczany z zestawem potężnych podstawowych widetów, z których powszechnie używane to:
- Text - umożliwia utworzenie stylizowanego tekstu w aplikacji.
- Row, Column - widgety te umożliwiają tworzenie elastycznych układów zarówno w pionie, jak i w poziomie.
- Stack - umożliwia umieszczanie widetów jeden na drugim w kolejności malowania. Dodatkowo można użyć widgetu „Positioned” na elementach podrzędnych, aby ustawić je względem górnej, prawej, dolnej lub lewej krawędzi stosu.
- Container - umożliwia utworzenie prostokątnego elementu wizualnego. Container można ozdobić ornamentem BoxDecoration, takim jak tło, obramowanie lub cień. Może również posiadać marginesy, wypełnienia i ograniczenia zastosowane do jego rozmiaru.
Hot Reload
Poza dużą gama widgetów Flutter oferuje funkcję Hot Reload, która zwiększa produktywność procesu tworzenia aplikacji. Hot Reload pozwala programistom zobaczyć swoje zmiany w czasie rzeczywistym, umożliwiając im szybsze i dokładniejsze kodowanie.
Funkcja ta pomaga w szybkim i łatwym budowaniu interfejsu użytkownika, dodawaniu funkcji i naprawy błędy. Hot Reload działa poprzez implementację zaktualizowanego kodu źródłowego bezpośrednio do działającej maszyny wirtualnej Dart. Wszystkie wprowadzane zmiany są stosowane podczas działania aplikacji. Po zaktualizowaniu klas przez maszynę wirtualną o nowe wersje pól i funkcji, struktura Flutter automatycznie odbudowuje drzewo widgetów, umożliwiając szybkie wyświetlenie efektów zmian.
Dart – język programowania
Dart to język programowania używany w Flutter. Kompiluje się w natywny kod, który skutkuje doskonałą wydajnością aplikacji, dzięki czemu użytkownicy otrzymują płynne i natywne środowisko aplikacji bez awarii. Co więcej, aplikacje Flutter mogą działać na różnych platformach przy użyciu tego samego kodu, co przyspiesza proces ich tworzenia i rozwoju. Z poziomu Fluterra możemy wyświetlić natywne Activity bądź UIViewController.
Dart to język zoptymalizowany pod kątem klienta do tworzenia szybkich aplikacji na dowolnej platformie. Założeniem jego twórców było zaoferowanie najbardziej produktywnego języka do programowania wieloplatformowego, w połączeniu z elastyczną platformą wykonawczą dla struktur aplikacji.
Dart stanowi również podstawę Flutter. Zapewnia język i środowiska wykonawcze, które zasilają aplikacje Flutter, ale Dart obsługuje również wiele podstawowych zadań deweloperskich, takich jak formatowanie, analizowanie i testowanie kodu.
Dart posiada bogaty zestaw podstawowych bibliotek, zapewniających niezbędne elementy do wielu codziennych zadań programistycznych:
- Wbudowane typy, kolekcje i inne podstawowe funkcje dla każdego programu Dart
- Bogatsze typy kolekcji, takie jak kolejki, listy, mapy i zestawy Set
- Enkodery i dekodery do konwersji między różnymi reprezentacjami danych, w tym JSON i UTF-8
- Stałe i funkcje matematyczne oraz generowanie liczb losowych
- Obsługa plików, gniazd, http i innych operacji dla aplikacji innych niż internetowe
- Obsługa programowania asynchronicznego z klasami takimi jak Future
- Interfejsy funkcji obcych służące do współdziałania z bibliotekami języka C
- Programowanie współbieżne przy użyciu izolatów
- Elementy HTML i inne zasoby dla aplikacji internetowych, które muszą współdziałać z przeglądarką i modelem DOM (Document Object Model)
Rozwój technologii Flutter
Pierwsza wersja Fluttera, jeszcze pod nazwą kodową “Sky”, została zapowiedziana w 2015 roku na konferencji deweloperów „Dart Developer Summit”. Umożliwiał on tworzenie aplikacji na mobilny system operacyjny Android.
Ulepszoną wersję Flutter 1.0 wypuszczono na evencie Flutter Live, 4.12.2018. Pozwalała ona tworzyć aplikacje jednocześnie na różne platformy (iOS i Android). Najważniejszymi zaletami tej wersji frameworka jest płynność działania na poziomie natywnej aplikacji, oraz zachowujący stan aplikacji Hot Reload.
W wydaniu 2.0 twórcy Fluttera wprowadzili stabilną funkcję null safety, która jest efektem użycia Dart 2.12. Przeniesiono również wsparcie dla web i desktop do kanału stable. Następcą Flutter 2.0 jest jego kolejna wersja Flutter 2.5. Nowa wersja wprowadziła poprawki i ulepszenia frameworka oraz nowe funkcje edycji tekstu. Ulepszone zostały również narzędzia programistyczne DevTools oraz wtyczki do Visual Studio Code i IntelliJ / Android Studio.
Najnowszą, używaną obecnie przez developerów wersją jest Flutter 2.8. Wprowadziła ona ulepszenia w wydajności oraz przyspieszyła start aplikacji. Pojawiła się też nowa funkcjonalność dla DevTools „Enhance Tracing”, która pomaga w redukcji liczby błędów w oprogramowaniu. Warto też wspomnieć, że w aktualnym Flutterze pojawiły się nowe wersje bibliotek stworzonych przez Google.
Flutter - przyszłość w e-commerce?
Szybki rozwój sektora e-commerce wymusza na firmach poszukiwanie nowych rozwiązań i sposobów dotarcia do klienta. Obecnie projektowane i dostarczane na rynek aplikacje mobilne wykorzystują szereg wartościowych rozwiązań technologicznych. Stały się podstawowym elementem życia ludzi, ze względu na obecność smartfonów w kieszeniach klientów.
Flutter może zrewolucjonizować rynek i znacznie ograniczyć wydatki. Dużą zaletą aplikacji, poza funkcjonalnością, jest stosunkowo niski koszt wytworzenia. Sprawia to, że coraz więcej, nawet niewielkich sklepów internetowych może pozwolić sobie na taką inwestycję.