ZobaczNasi Klienci w Konkursie „Dyrektor e-Commerce Roku 2024"

PWA - Progressive Web Application

Olbrzymia popularność przenośnych urządzeń spowodowała, że na rynku pojawiło się duże zapotrzebowanie na strony i serwisy łatwo dostępne w wersji mobilnej. Jednocześnie użytkownicy coraz częściej rezygnują z pobierania wielu aplikacji, ograniczając się do regularnego korzystania z kilku wybranych.

To właśnie te czynniki przyczyniły się do wzrost znaczenia PWA (Progressive Web App), która łączy zalety aplikacji mobilnych z funkcjonalnością wynikającą z korzystania z przeglądarki.

Krzysztof Kawalec
Krzysztof Kawalec
Dyrektor IT
Porozmawiajmy

Czym jest Progressive Web App?

PWA, czyli Progressive Web Application, to stabilne i bezpieczne rozwiązanie, które zawiera w sobie zarówno funkcjonalności przeglądarki, jak i aplikacji webowej. Ta opracowana przez Google technologia może wyznaczać nowe standardy dla mobilnego Internetu.

PWA wyglądem i zachowaniem przypomina aplikację i tak jak ona może wykorzystywać takie funkcje urządzenia mobilnego jak np.:

  • powiadomienia push,
  • nawigacja gestami,
  • geolokalizacja.

Działa jednak jak standardowa strona internetowa – uruchamia się z poziomu przeglądarki internetowej. Nie ma potrzeby jej pobierania i instalowania na urządzeniu.

Zobacz różnice pomiędzy PWA, AMP, RWD i mobile.

PWA - co to oznacza?

Aby aplikacja mogła zostać określona jako w pełni zgodna z duchem PWA, musi spełniać określone warunki. Zostały one ustalone przez Google w dokumencie „Progressive Web Application Checklist”. Lista warunków dla PWA App znajduje się poniżej.

  • Tworzenie aplikacji PWAPrawidłowe działanie dla każdego użytkownika. Bez względu na to, w jaki sposób odbiorcy z niej korzystają i na której z przeglądarek zostanie wyświetlona, powinna funkcjonować zawsze poprawnie
  • nieustanny rozwój, ciągłe jej ulepszanie i doskonalenie
  • responsywność - aplikacja nie może sprawiać problemów w odbiorze w zależności od urządzenia, na którym jest otwierana. Musi być przyjazna dla każdej platformy - komputerów, tabletów, smartfonów, laptopów czy telewizorów
  • bezpieczeństwo - wymagane jest korzystanie z protokołu HTTPS, żeby zapobiegać ewentualnym nadużyciom
  • działanie w trybie offline - konieczne jest używanie „service workers”. W sytuacji, kiedy urządzenie nie ma możliwości nawiązania połączenia z siecią, aplikacja powinna zachować części strony i móc poprawnie je wyświetlać. Przykładowo, w przypadku sklepów internetowych, udostępnienie przynajmniej części katalogu produktów
  • szybkość działania - optymalizacja ilości przesyłanych danych
  • łatwość udostępniania - sprawne przekazywanie adresu URL

PWA App Prawidłowe działanie dla każdego użytkownika

Bez względu na to, z jakiego sprzętu korzystają odbiorcy aplikacji PWA i na której z przeglądarek zostanie wyświetlona, powinna ona zawsze funkcjonować poprawnie. Dzięki temu gwarantowane jest prawidłowe działanie PWA Application dla każdego użytkownika.

Rozwój PWA Application Aby dana aplikacja spełniała założenia PWA, musi być ona nieustannie rozwijana. Wprowadzanie kolejnych ulepszeń pozwoli na zapewnienie jak najlepszego doświadczenia użytkownika (User Experience).

UX jest niezwykle istotną kwestią dla rozwoju Progressive Web Apps i wiele działań podejmowanych jest właśnie w celu jego poprawy.

Responsywność Web Application

Aplikacja PWA nie może sprawiać problemów w odbiorze na żadnym urządzeniu, na którym jest otwierana. Musi być przyjazna dla każdej platformy:

  • komputerów,
  • tabletów,
  • smartfonów,
  • laptopów,
  • telewizorów.

Ważne jest między innymi to, by rozmiar tekstu i innych elementów dopasowywał się do specyfiki danego urządzenia.

Bezpieczeństwo aplikacji PWA

Wysokie standardy bezpieczeństwa to jedna z ważnych wartości określanych na liście warunków PWA. Konieczne jest spełnienie określonych standardów, które będą zapobiegały ewentualnym nadużyciom. Jednym z wymogów jest między innymi to, by aplikacje PWA korzystały z protokołu HTTPS.

Tryb offline PWA App

W celu zapewnienia wygody użytkownikowi oraz dostępności w trybie offline, PWA Apps wykorzystują proces aktualizacji Service Workers. W sytuacji, kiedy urządzenie nie ma możliwości nawiązania połączenia z siecią, aplikacja powinna zachować części strony i móc poprawnie je wyświetlać.

Przykładowo, w przypadku sklepów internetowych, aplikacje zgodne z wytycznymi PWA powinny udostępniać przynajmniej części katalogu produktów.

Optymalizacja ilości przesyłanych danych w PWA Application

Aby aplikacja spełniała wymagania PWA, powinna także gwarantować optymalną szybkość działania. Konieczna jest więc optymalizacja ilości przesyłanych danych. Ważnym wyznacznikiem aplikacji PWA jest także możliwość łatwego udostępniania poprzez sprawne przekazywanie adresu URL.

Korzyści wdrożenia PWA

PWA apllication to rozwiązanie, które jest świetnie dopasowane do potrzeb współczesnych użytkowników. Średnie lub większe firmy decydujące się na wdrożenie tego narzędzia odniosą więc liczne korzyści. Na jakie jednak konkretne benefity mogą liczyć przedsiębiorstwa planujące przyjęcie aplikacji zgodnych z wytycznymi PWA?

Komfort użytkowania PWA App

Progressive Web App w ogromnym stopniu przyczynia się do zwiększenia komfortu użytkowników. Aplikacje PWA zapewniają bowiem znacznie szybsze działanie i nie powodują problemów związanych z brakiem kompatybilności z danym typem urządzenia.

Dodatkowo pozwalają one użytkownikom na korzystanie z części zasobów offline, co ułatwia na przykład przeglądanie stron i robienie zakupów w czasie podróży.

Mniejsze obciążenie serwera dzięki PWA

PWA to także ogromne benefity dla samej infrastruktury IT firmy. Wdrożenie tego rozwiązania przynosi bowiem liczne korzyści techniczne i pozwala na znaczną optymalizację w tym zakresie. Dzieje się tak między innymi za sprawą tego, że aplikacja PWA w znacznie mniejszym stopniu obciąża serwer.

PWA App. Dostosowanie do indywidualnych potrzeb

Projektowanie aplikacji PWA pozwala na łatwiejsze dopasowywanie ostatecznego kształtu narzędzia do potrzeb organizacji. Nie jest bowiem konieczne tworzenie i poprawianie osobnych wersji aplikacji web przeznaczonych dla danego systemu operacyjnego lub urządzenia.

Web Application. Możliwość zoptymalizowania kosztów

Z punktu widzenia biznesowego PWA to doskonały sposób na zoptymalizowanie kosztów. Nie jest bowiem konieczne angażowanie osobnych zespołów dedykowanych do obsługi wersji webowej i do aplikacji. Wdrożenie aplikacji PWA pozwoli więc firmie na znaczne oszczędności. PWA. Szybkie i tanie pozyskiwanie nowych użytkowników Ze względu na liczne udogodnienia aplikacji PWA, pozyskiwanie nowych użytkowników jest dużo łatwiejsze. Brak konieczności pobierania czy też proste udostępnianie treści innym osobom zachęcają bowiem do korzystania z tych narzędzi i ich polecania.

Co zyskasz decydując się na nasze wsparcie w tworzeniu PWA?

Jesteśmy specjalistami, którzy wdrażają rozwiązania łączące najnowsze technologie z potrzebami biznesu. Cieszymy się zaufaniem na rynku, przez co dynamicznie nabywamy nowych Klientów. Budujemy między innymi serwisy, strony i sklepy internetowe przy wykorzystaniu PWA. Co więc zyskasz decydując się na współpracę z nami? 

Doradztwo na etapie planowania

Odpowiednie zbadanie potrzeb i dostosowanie rozwiązań do wymagań Klienta jest konieczne, by narzędzie pozwalało na spełnienie celów biznesowych firmy. Doradztwo w czasie planowania jest niezwykle ważne także w przypadku aplikacji PWA. Nasi doświadczenie specjaliści zadbają więc o to, by ten etap pracy przebiegł sprawnie i pozwolił na skuteczne wyznaczenie dalszych działań.

Realny harmonogram prac oraz wycenę godzinową

Nieprawidłowe oszacowanie czasu potrzebnego na wdrożenie aplikacji PWA może przynieść przedsiębiorstwu wiele problemów. Nasz software house   zadba jednak o to, by przygotować realny i precyzyjny harmonogram pracy. Przedstawimy także wycenę godzinową, co pozytywnie wpłynie na transparentność współpracy.

Gwarancję

Zadowolenie naszych Klientów z otrzymanego produktu jest dla nas najważniejsze, dlatego dokładamy starań, by spełnić wszystkie oczekiwania dotyczące tworzonych rozwiązań. Z tego powodu zapewniamy również gwarancję, że nasze aplikacje PWA będą niezawodne i skuteczne.

Atrakcyjną ofertę na utrzymanie i usprawnienie serwisu po wdrożeniu

Zapewniamy kompleksowe podejście, dzięki któremu nasi Klienci mogą liczyć na techniczne wsparcie na każdym etapie współpracy. Oferujemy również możliwość wdrażania modyfikacji i usprawnień już po zakończeniu prac nad aplikacją PWA. Dzięki temu możliwe będzie łatwe i szybkie dostosowanie serwisu do zmieniających się oczekiwań.

PWA a tradycyjne mobilne aplikacje

Zestawiając aplikacje PWA i przykłady aplikacji webowych w tradycyjnej formie, zauważymy, że mają one ze sobą sporo wspólnych elementów. Zapewniają one bowiem bardzo wysoką użyteczność i są nastawione na jak najbardziej pozytywne doświadczenie użytkownika. Istnieje jednak także kilka różnic, które sprawiają, że aplikacje PWA stają się obecnie coraz bardziej popularne.

Długi czas aktualizacji w aplikacjach mobilnych

Jedną z wartości, które wpływają na doświadczenie użytkownika, jest czas niezbędny do skorzystania z aplikacji. Tradycyjne rozwiązania często nie pozwalają na optymalizację tego parametru – konieczne jest bowiem wdrażanie aktualizacji, które użytkownicy muszą następnie pobierać.

To natomiast zniechęca ich do używania aplikacji. PWA Apps zapewniają tu większą wygodę – użytkownik zawsze korzysta bowiem z najbardziej aktualnej wersji oprogramowania.

Konieczność pobierania przez App Store mobilnych aplikacji

Wiele osób niechętnie podchodzi do konieczności pobierania oprogramowania ze sklepów App Store czy Google Play. W przypadku aplikacji PWA nie jest to jednak konieczne. Użytkownik może więc niemal natychmiastowo zyskać wszystkie korzyści wynikające z zastosowania tej technologii. Co jednak jeżeli dana osoba zechce mieć możliwość łatwego dostępu do aplikacji? PWA App pozwoli wtedy na bardzo proste zapisanie skrótu na ekranie telefonu.

PWA w e-commerce

Platforma sklepu internetowegoSklep internetowy, który stworzymy zgodnie z PWA, może przenieść zakupowe doświadczenia w zupełnie nowy wymiar. W efekcie końcowym lepsza dostępność i łatwiejsza obsługa sprawiają, że w sklepach internetowych, które są zgodne z PWA znacząco wzrasta poziom konwersji.

Zapewniamy bardzo duży komfort użytkowania poprzez przyjazne interfejsy, oferujemy całą gamę możliwości zaprezentowania tekstów i danych, dbamy o zwiększenie szybkości ładowania strony. Zastosowanie aplikacji progresywnej pozwala także na niezależność od platformy operującej sklepem.

Przeczytaj opis techniczny i zobacz jak wdrożyliśmy PWA w sklepie BRW.pl

Progressive Web Apps - strona sklepu jako aplikacja mobilnaPWA - przyjazna i szybko ładująca się strona

Przykładowa architektura Progressive Web App

W celu zapewniania jak najlepszego doświadczenia użytkownika konieczne jest zaprojektowanie odpowiedniej architektury aplikacji webowych. Jej głównym elementem jest instalowany na urządzeniu Service Worker, który działa w tle i przetwarza żądania użytkowników.

Uzyskanie odpowiedzi jest możliwe zarówno kiedy użytkownik jest online (dzięki stworzonemu w odpowiednim języku programowania Back-endowi), jak i wtedy, gdy jest on offline (dzięki wykorzystaniu offline cache). To właśnie taka architektura aplikacji webowych pozwala na wygodne korzystanie z PWA Apps bez względu na aktualne okoliczności.

Najczęściej zadawane pytania

Co to znaczy PWA?

PWA, czyli Progressive Web App, to aplikacja, która uruchamia się jak strona internetowa, ale zapewnia użyteczność charakterystyczną dla tradycyjnych aplikacji mobilnych. Osiągnięcie takiego rezultatu jest możliwe przez spełnienie określonych wytycznych PWA, takich jak responsywność, stały rozwój czy częściowe działanie w trybie offline.

Aplikacje PWA zapewniają średnim lub większym firmom wiele korzyści, takich jak optymalizacja kosztów, zmniejszenie obciążenia serwera i łatwiejsze pozyskiwanie użytkowników. PWA Apps gwarantują także benefity samym odbiorcom – umożliwiają im bowiem szybkie i wygodne korzystanie z aplikacji bez konieczności ich pobierania.

PWA różni się od tradycyjnej aplikacji mobilnej między innymi tym, że jest ona projektowana z myślą o wszystkich systemach i urządzeniach. Jej wdrożenie jest więc szybsze i tańsze, a użyteczność jest taka sama na każdym sprzęcie. Aplikacje PWA nie muszą być także pobierane ze sklepu, co przekłada się na zwiększenie wygody użytkowników.

Aplikacje PWA mogą zapewnić znaczne korzyści biznesowe organizacjom działającym w wielu branżach. Często wykorzystywane są one między innymi w e-commerce, gdzie mogą przyczynić się do poprawy doświadczeń użytkowników i wzrostu poziomu konwersji. Wdrożenie PWA jest więc dobrym sposobem na zyskanie przewagi konkurencyjnej.

Wprowadzenie PWA do sklepu z aplikacjami jest możliwe dzięki technologii TWA (Trusted Web Activity). Technologia ta opakowuje zgodną ze standardami stronę i przetwarza ją w taki sposób, by możliwe było umieszczenie jej w sklepie. Dzięki temu aplikacja PWA jest jeszcze lepiej dostosowana do różnych oczekiwań użytkowników.

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas