Checklista - bezpłatny PDFAnaliza przedwdrożeniowa - 100 pytań do dobrego wdrożenia PIM

PWA - Progressive Web Application

"Połączenie najlepszych cech przeglądarki internetowej i natywnych aplikacji mobilnych"

Olbrzymia popularność przenośnych urządzeń spowodowała, że na rynku pojawiło się duże zapotrzebowanie na strony i serwisy łatwo dostępne w wersji mobilnej. Jednocześnie użytkownicy coraz częściej rezygnują z pobierania wielu aplikacji, ograniczając się do regularnego korzystania z kilku wybranych.

Krzysztof Kawalec
Krzysztof Kawalec
Dyrektor IT
Darmowa konsultacja

Stabilnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które zawiera w sobie zarówno funkcjonalności przeglądarki, jak i aplikacji webowej jest PWA, czyli Progressive Web Application. Ta opracowana przez Google technologia może wyznaczać nowe standardy dla mobilnego Internetu.

PWA wyglądem i zachowaniem przypomina aplikację i tak jak ona może wykorzystywać takie funkcje urządzenia mobilnego jak np. powiadomienia push, nawigacja gestami, czy geolokalizacja. Działa jednak jak standardowa strona internetowa - uruchamia się z poziomu przeglądarki internetowej. Nie ma potrzeby jej pobierania i instalowania na urządzeniu.

Zobacz różnice pomiędzy PWA, AMP, RWD i mobile.

PWA - co to oznacza?

Aby aplikacja mogła zostać określona jako w pełni zgodna z duchem PWA, musi spełniać określone warunki, ustalone przez Google w dokumencie „Progressive Web Application Checklist”:

  • Tworzenie aplikacji PWAPrawidłowe działanie dla każdego użytkownika. Bez względu na to, w jaki sposób odbiorcy z niej korzystają i na której z przeglądarek zostanie wyświetlona, powinna funkcjonować zawsze poprawnie
  • nieustanny rozwój, ciągłe jej ulepszanie i doskonalenie
  • responsywność - aplikacja nie może sprawiać problemów w odbiorze w zależności od urządzenia, na którym jest otwierana. Musi być przyjazna dla każdej platformy - komputerów, tabletów, smartfonów, laptopów czy telewizorów
  • bezpieczeństwo - wymagane jest korzystanie z protokołu HTTPS, żeby zapobiegać ewentualnym nadużyciom
  • działanie w trybie offline - konieczne jest używanie „service workers”. W sytuacji, kiedy urządzenie nie ma możliwości nawiązania połączenia z siecią, aplikacja powinna zachować części strony i móc poprawnie je wyświetlać. Przykładowo, w przypadku sklepów internetowych, udostępnienie przynajmniej części katalogu produktów
  • szybkość działania - optymalizacja ilości przesyłanych danych
  • łatwość udostępniania - sprawne przekazywanie adresu URL

Korzyści wdrożenia PWA

Główne korzyści, które przynosi zastosowanie PWA, to komfort użytkowania, mniejsze obciążenie serwera, dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Ponadto, z punktu widzenia biznesowego to doskonałe wyjście dla zoptymalizowania kosztów. Nie jest bowiem konieczne angażowanie osobnych zespołów dedykowanych do obsługi wersji webowej i do aplikacji. Oprócz tego, pozyskiwanie nowych użytkowników staje się dużo tańsze i prostsze. W przypadku tradycyjnych mobilnych aplikacji problematyczne stają się takie kwestie, jak długi czas aktualizacji czy konieczność pobierania przez app store. Zastosowanie PWA pozwala na uniknięcie tego typu sytuacji.

Budując serwisy, strony i sklepy internetowe przy wykorzystaniu PWA, jesteśmy w stanie zapewnić szerokie wsparcie naszym klientom. Tego typu rozwiązanie okazuje się szczególnie istotne w przypadku platform sprzedażowych.

PWA w e-commerce

Platforma sklepu internetowegoSklep internetowy, który stworzymy zgodnie z PWA, może przenieść zakupowe doświadczenia w zupełnie nowy wymiar. W efekcie końcowym lepsza dostępność i łatwiejsza obsługa sprawiają, że w sklepach internetowych, które są zgodne z PWA znacząco wzrasta poziom konwersji.

Zapewniamy bardzo duży komfort użytkowania poprzez przyjazne interfejsy, oferujemy całą gamę możliwości zaprezentowania tekstów i danych, dbamy o zwiększenie szybkości ładowania strony. Zastosowanie aplikacji progresywnej pozwala także na niezależność od platformy operującej sklepem.

Przeczytaj opis techniczny i zobacz jak wdrożyliśmy PWA w sklepie BRW.pl

Progressive Web Apps - strona sklepu jako aplikacja mobilnaPWA - przyjazna i szybko ładująca się strona

Zapraszamy na bezpłatną konsultację

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas