Pobierz bezpłatny raportNarzędzia i wtyczki wspierające rozwój sklepów internetowych.

Serwisy internetowe zgodne z WCAG 2.1

"Zwiększamy dostępność i łatwość korzystania ze stron internetowych."

Grupą, która zyskuje na stosowaniu takiego podejścia do budowania serwisów internetowych są osoby niepełnosprawne i starsze. Nie można zapominać, że grupa ta stanowi znaczną część internautów, będąc jednocześnie potencjalnymi klientami, użytkownikami i konsumentami

Krystian Baran
Krystian Baran
Kierownik Projektów
Darmowa konsultacja

W Polsce od 2019 roku obowiązuje "Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych".

Oprócz szeregu wytycznych wymienionych w ustawie, podmioty publiczne mają obowiązek umieszczania na swoich stronach internetowych deklaracji dostępności cyfrowej.

Dla określonych w ustawie podmiotów publicznych stosowanie się do reguł WCAG 2.1 (osiągnięcie przynajmniej poziomu AA) jest obowiązkowe.

Administratorzy pozostałych stron internetowych mają pod tym względem większą swobodę. Dostosowywanie się do potrzeb użytkowników jest jednak dobrze widzianą praktyką, ułatwia dostęp do niej szerszemu gronu potencjalnych Klientów i pomaga budować pozytywny wizerunek firmy.

Czym jest WCAG?

Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) Overview | W3CWCAG (Web Content Accessibility Guidelines) to zbiór wytycznych i dobrych praktyk, które pomagają mniej wprawnym użytkownikom oraz osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się na stronach internetowych.

Zasady te zostały opracowane przez organizację W3C (World Wide Web Consortium), która definiuje międzynarodowe standardy tworzenia stron www. Obejmują rozwiązania, dzięki którym serwisy internetowe stają się po prostu łatwiejsze w obsłudze.

Pierwsza wersja standardu WCAG pojawiła się w 1999 r. Następnie po prawie 10 latach, w 2008 r. opublikowano wersję 2.0, która zawierała sporo nowych zasad i wytycznych. Strony, których obowiązuje standard miały za zadanie określić przekaz treści nietekstowej, audiowizualnej, sposób doboru kontrastu na witrynie, udostępnić możliwość korzystania ze strony za pomocą specjalnych skrótów klawiszowych czy zmianę wielkości tekstu.

Najnowsza, obowiązująca wersja WCAG 2.1 została wprowadzona w 2018 r. Zawiera wszystkie wytyczne z poprzednich wersji oraz ulepszone zasady, dotyczące szczególnie 3 grup użytkowników:

  • osoby słabowidzące,
  • osoby z problemami poznawczymi,
  • użytkownicy urządzeń mobilnych.

Czy moja strona spełnia wymagania?

Firmy wyspecjalizowane w projektowaniu użytecznych i przyjaznych serwisów internetowych oferują także audyty, które badają zgodność strony z regulacjami WCAG 2.1.

Ideo dysponuje zaawansowanymi narzędziami oraz wieloletnią praktyką w tworzeniu i analizowaniu serwisów internetowych między innymi pod kątem wymogów WCAG 2.1. Naszą ofertę w tym zakresie kierujemy głównie do organów publicznych, dla których spełnianie tych wytycznych jest obowiązkowe.

Jako podsumowanie każdego audytu przygotowujemy kompleksowy raport. Znajdują się w nim rekomendacje zmian wymaganych jak i usprawnienia, które warto wprowadzić, by jeszcze bardziej poprawić jakość serwisu.

Sprawdzony partner IT

Ideo posiada wiedzę i doświadczenie, które pozwalają na realizację projektów w pełni zgodnych ze standardami WCAG. Potwierdzają to liczne audyty powdrożeniowe, ale i niezależne zestawienia i rankingi analizujące dostępność stron internetowych.

W opracowanym przez Grant Thornton International audycie użyteczności serwisów internetowych, zrealizowany przez nas portal NFZ okazał się najlepszy w kategorii ”Administracja - strony państwowe".

Serwisy naszych Klientów zostały porównane do stron i portali największych firm oraz instytucji państwowych. Znalezienie się w tak zacnym gronie połączone ze zdobyciem wysokich ocen, to potwierdzenie wysokiej jakości naszych usług.” – podkreśla Marcin Wojtoń, Dyrektor Handlowy w Ideo.

Za realizację portalu stat.gov.pl dla GUS (zgodnie ze standardem WCAG) otrzymaliśmy 2 Webstary w kategorii „Administracja publiczna”. Z kolei portal informacyjny dla KRRiT w konkursie „Strona internetowa bez Barier” został uznany za najlepszy w kategorii serwisów podmiotów publicznych powyżej 100 podstron.

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas