ZobaczNasi Klienci w Konkursie „Dyrektor e-Commerce Roku 2024"

Pimcore X – grudniowe nowości

Pimcore to obecnie jedna z najpopularniejszych platform systemów PIM. To wysokiej jakości oprogramowanie dostępne jako open source, które pozwala na proste i scentralizowane zarządzanie danymi.

Z platformy korzysta ponad 80 tysięcy firm w 56 krajach. Narzędzie to istnieje od 2010 roku i stale się rozwija. Najnowsza wersja Pimcore X została wzbogacona o wiele nowych funkcji i ulepszeń.

Od czasu premiery Pimcore X, która miała miejsce w maju 2021 roku, platforma cały czas się rozwija i rozszerza swoje funkcje.

W związku z dużą popularnością oprogramowania warto prześledzić, jak zmienia się aktualna wersja i dostosowuje do wymagań użytkowników.
 

Pierwsza aktualizacja Pimcore 10.1

W pierwszej aktualizacji Pimcore X wprowadzono ponad 99 zmian. Nowo wprowadzone narzędzia służą zarówno programistom, jak i użytkownikom. Poniżej kilka wybranych funkcji:

 • Generator stron statycznych – umożliwia skonfigurowanie dokumentów jako stron statycznych, które są renderowane statycznie w tle.

  Dodatkowo czas życia każdego dokumentu pozwala na skonfigurowanie interwału ponownego generowania statycznej reprezentacji dokumentu. Funkcja ta w znacznej mierze umożliwia tworzenie wydajniejszych stron internetowych.
   
 • Obsługa języka wyrażeń Symfony – pozwala konfigurować pole obliczeniowe za pomocą języka wyrażeń Symfony, który daje możliwość używania typu danych bez jednej linii kodu.
   
 • Grupy dla wstępnie zdefiniowanych metadanych zasobów – to opcjonalne ustawienie grupy we wstępnie zdefiniowanych konfiguracjach metadanych zasobu umożliwia dodanie skonfigurowanego zestawu metadanych do zasobu.
   
 • Poprawa wydajności pamięci podręcznej – poprawienie wydajności następuje poprzez optymalizację kolejki zapisu danych.
   
 • Lokalizacja błędów strony – umożliwia konfigurację zlokalizowanych błędów strony z poziomu witryny oraz globalnie. Ustawienia regionalne do wyświetlania właściwej strony błędu są możliwe przez ścieżkę żądania (np. /en/foo/bar) lub przez ustawienia regionalne przeglądarki jako rezerwę.
   
 • Lepszy edytor tekstów – użyteczność została poprawiona poprzez wprowadzenie edytora Ace do wyświetlania i edytowania plików tekstowych w eksploratorze plików serwera.
   
 • Ulepszone narzędzie do migracji pamięci masowej – nowe polecenie umożliwia migrację danych z jednego magazynu do drugiego oraz korzysta z prostej konfiguracji obsługującej wiele magazynów. Narzędzie jest pomocne podczas migracji z instalacji lokalnej do środowiska w chmurze przy użyciu pamięci obiektowej.

Przeczytaj, jak wdrożyć system klasy PIM w swoim biznesie?: 10 wskazówek jak zrobić to skutecznie i efektywnieCo nowego w Pimcore 10.2?

W kolejnej aktualizacji platformy projektanci znów nie zawiedli. Wprowadzono kolejne nowe funkcje i obsługę PHP 8.1. Oto kilka z ulepszeń:

 • Konfiguracja – pamięć masowa dla konfiguracji Pimcore jest dostosowana do środowiska i łatwa do wdrożenia.

  Domyślnie wszystkie konfiguracje są przechowywane w katalogu var/config/ jako pliki YAML i ładowane jako Symfony Config.

  Konfiguracje te można zastosować tylko w środowisku produkcyjnym. Istnieje także możliwość zmiany magazynu na bazę danych SettingsStore, aby umożliwić użytkownikom zmianę konfiguracji w środowisku produkcyjnym lub całkowicie wyłączyć tę opcję.
   
 • Symfony Messenger – asynchroniczne zadania Pimcore są obsługiwane przez Symfony Messenger.

  Zamiast uruchamiać dodatkowe podstawowe polecenia w celu obsługi zadań asynchronicznych, użytkownicy mogą skonfigurować pracowników (messenger – consume) odpowiedzialnych za wykorzystanie wysłanych zadań asynchronicznych. Symfony Messenger to komponent wykorzystywany do zadań konserwacyjnych i podstawowych.
   
 • Miniatury zasobów – wdrożono automatyczną obsługę formatu obrazu AVIF dla miniatur w formacie „auto” (dostępny tylko dla „Imagick”).
   
 • Obiekty danych – dodano również obsługę zawartości Twig w układzie tekstu. Dzięki temu istnieje możliwość renderowania zawartości Twig z atrybutami układu tekstu w obiektach danych. Składnia Twig jest obsługiwana w edytorze HTML oraz w klasie Renderer.
   
 • Przewodnik wydajności aplikacji – wprowadzony został przewodnik, który jest źródłem najbardziej rzetelnych informacji dotyczących wydajności, wraz z kilkoma pomocnymi testami porównawczymi do analizy wpływu zmian.
   

Perspektywa dla Pimcore 10.3

Na koniec przyjrzyjmy się co jeszcze przed nami w Pimcore X. Jakie zmiany przygotowują twórcy platformy. Czy czymś nas zaskoczą?

Modyfikacja interfejsu użytkownika
 • DataObject Grid – czyli możliwość filtrowania według relacji. Obecnie istnieje możliwość filtrowania listy na podstawie prostych atrybutów, takich jak tekst, zaznaczenie czy właściwości systemu. Niebawem funkcja ta zostanie wzbogacona o rozwiązanie umożliwiające filtrowanie według relacji, takich jak One ToMany, Many ToMany czy obrazy.
   
 • Edytor wierszy – wprowadzone zostaną siatki konfiguracji, dzięki którym edycja będzie obsługiwana za pomocą edytora wierszy zamiast edytora komórek. Zmniejszy to również liczbę żądań przekazywanych do konfiguracji zapisywania z interfejsu administratora.
   
 • Lepsza agregacja komunikatów o wyjątkach walidacji – udoskonalony zostanie generator komunikatów sprawdzania poprawności dla układów obiektów danych hierarchicznych.
   
 • Tłumaczenia domen – wkrótce komponent Pimcore Translation (wspierający domeny od Pimcore X) umożliwi zarządzanie tłumaczeniami administracyjnymi i frontendowymi z filtrowaniem domen w jednym interfejsie administratora.
Zmiany techniczne
 • Obiekty danych – wkrótce będzie możliwe wykluczenie niektórych pól klasy obiektu danych z pobierania wartości dziedziczonych. Będzie można to zrobić poprzez nadpisanie metody implementującej metodę getNextParentForlnheritance w klasie nadpisującej.
   
 • Symfony 6 przygotowania typu Return – w wydaniu 10.3 rozpoczną się prace nad najbardziej krytyczną zmianą dla Symfony 6, którą jest dodanie typów zwracanych dla klas rozszerzających możliwości Symfony. Zmiany będą wprowadzane tylko na bezpiecznych klasach, np. klasy oznaczone jako wewnętrzne lub końcowe.
   
 • Nowy interfejs dla obiektów edytowalnych – trwają prace nad nowymi interfejsami dla getDataEditmode, rewritelds i implementacji ładowania w edytowalnych dokumentach.
   
 • Headless Chrome do generowania podglądów stron – zostanie dodana obsługa headles chrome w celu generowania podglądów stron dokumentu. Nowa biblioteka zastąpi wkhtmltoimage w Pimcore 11.
   
 • Zdarzenia JavaScript umożliwiające integrację wirtualnych folderów danych – dodanie zdarzeń JavaScript umożliwi programistom zintegrowana folderów i obiektów w ramach wirtualnego drzewa obiektów danych.

Pimcore jest oprogramowaniem wykorzystującym język PHP oraz bazy danych MySQL/MariaDB. Samą platformę można rozbudowywać dzięki rozszerzeniom oraz API. To bardzo dobre rozwiązanie, które może stać się kluczowym narzędziem wspomagającym prowadzenie rozbudowanego biznesu e-commerce. Warto śledzić aktualizacje i ulepszenia, aby dostosowywać platformę do wciąż rosnących potrzeb użytkowników.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Go green w Black Friday i Cyber Monday. Odpowiedzialny ECOmmerce

27 października 2021
Powoli zbliża się Black Friday i Cyber Monday, co oznacza wzmożoną sprzedaż internetową. Czy wiesz co zrobić, by zakupy w Twoim sklepie internetowym były bardziej ECO?

Wyszukiwarki produktów w e-commerce – zestawienie narzędzi

14 października 2021
Wyszukiwarka produktów w e-commerce to must-have, biorąc pod uwagę stały wzrost wymagań konsumentów i tym samym konieczność dostarczenia jeszcze bardziej wartościowych wyników szybciej, łatwiej i trafniej.

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas