ZobaczNasi Klienci w Konkursie „Dyrektor e-Commerce Roku 2024"

Sklep bez magazynu czyli dropshipping w e-commerce

Jest to ciekawy model sprzedaży między innymi dla niewielkich, początkujących firm, gdyż nie wymaga posiadania magazynu i dużych inwestycji zakup towarów.
Anna Wolanin
Anna Wolanin
E-commerce, Automatyzacja procesów
Darmowa konsultacja

Wysyłka towarów do odbiorcy – różnorodność sposobu dostawy, niezbędna przestrzeń do magazynowania produktów, czy konieczność współpracy z firmami kurierskimi. To tylko część kwestii, z którymi musi uporać się każdy właściciel sklepu internetowego. Innowacyjnym rozwiązaniem usprawniającym cały proces jest coraz popularniejszy dropshipping.

Po co dropshipping w e–commerce?

Właściciele sklepów internetowych, w szczególności początkujący, coraz bardziej przekonują się do tego nowoczesnego modelu sprzedaży - dropshippingu. Dzięki niemu wysyłka towarów jest dużo łatwiejsza, poprzez przeniesienie jej na dostawcę – hurtownię, bądź producenta.

Cały proces jest krótki i bardzo łatwy: klient zamawia konkretny w sklepie. Informacja o tym fakcie zostaje przekazana do dostawcy, który wysyła towar prosto do klienta. Sklepy internetowe, korzystające z dropshippingu nie muszą posiadać realnych magazynów, ponieważ zatowarowanie jest rozwiązywane wirtualnie. Natomiast płatność zostaje przekazywana dostawcy dopiero wtedy, kiedy produkty są sprzedane.

Ten model sprzedaży sprawdza się zwłaszcza w przypadku niewielkich firm, które zajmują się dystrybucją towarów na mniejszą skalę lub chcą rozwinąć swój asortyment. To ciekawa opcja także dla sklepów, których jednym z kanałów sprzedażowych jest Allegro i inne portale o podobnym charakterze. Zdecydowanie ułatwia to też handel produktami wielkogabarytowymi.

Dropshipping na dwa sposoby

Istnieją dwie opcje możliwości korzystania z dropshippingowego modelu:

  • sprzedaż w imieniu sklepu – umowa zawierana jest bezpośrednio pomiędzy sklepem (który w takim wypadku staje się sprzedawcą) a klientem. W tym przypadku to po stronie sprzedawcy jest na przykład wystawienie faktury. To nieco mniej skomplikowana opcja.
  • sprzedaż pośrednia – sklep spełnia rolę pośrednika, a faktura wystawiana jest przez dostawcę, który zarazem przyjmuje na siebie obowiązek ewentualnych zwrotów i reklamacji. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. W przypadku pośrednictwa sprzedaży należy precyzyjnie określać kwestie zawierania umów, sporządzania faktur i rozliczeń podatkowych – zwłaszcza przy kilku dostawcach. Sprzedaż we własnym imieniu pozwala na uniknięcie różnych problemów natury organizacyjnej.

Co dobrego przynosi dropshipping?

Prowadzenie e–sklepu przy wsparciu dropshippingu niesie za sobą wiele wymiernych korzyści:

  • redukcja kosztów – podstawową oszczędnością jest zniesieni obowiązku utrzymywania magazynów. Nie ma potrzeby zatrudniania pracowników do ich obsługi, a także przeznaczać środków finansowych na sprawy związane z monitoringiem i ubezpieczeniem
  • oszczędność czasu – na wszystkie czynności, związane z organizacją wysyłki paczek (pakowaniem, sprawdzaniem), trzeba poświęcić także określoną ilość czasu. Pozyskany dzięki korzystaniu z dropshippingu czas, można przeznaczyć na przykład na promocję i działania związane z marketingiem i reklamą
  • poszerzenie oferty – posiadając tradycyjne magazyny, wprowadzanie większej liczby nowych produktów do oferty może okazać się zbyt kosztowne. Natomiast model dropshippingowy pozwala na zwiększenie asortymentu w sklepie internetowym bez zbędnego ryzyka
  • automatyzacja procesu sprzedaży – sprawna i szybka komunikacja pomiędzy dostawcą a e–sklepem jest możliwa dzięki odpowiednio zintegrowanym systemom i programom. Usprawnia to wymianę informacji, a co za tym idzie – sam proces sprzedaży.

Słabsze strony modelu dropshippingowego to przede wszystkim kwestie związane z logistyką. Przykładowo – nie ma możliwości odbioru osobistego, co może powodować niezadowolenie klientów. Ponadto, pewnym utrudnieniem jest też zależność od hurtowni/dostawcy i brak bezpośredniego wpływu na chociażby opóźnienia w wysyłce, czy innego rodzaju błędy podczas realizacji zamówienia.

Jednak biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, stosowanie dropshippingu w e–commerce to model, który niesie ze sobą szereg usprawnień. Jednak każdy z elementów wdrożenia i późniejszego jego funkcjonowania musi zostać przemyślany i dokładnie zaplanowany. Wówczas ma szansę stać się narzędziem do osiągnięcia sprzedażowych sukcesów.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Innowacje w e-commerce

17 lipca 2019
"... nowa wartość lub jakość dotycząca celów lub sposobów ich realizacji mająca zastosowanie w prowadzonej działalności..."

Polski rynek e-commerce generuje obroty o wartości 126 mld złotych

10 lipca 2019
Warto patrzeć na rynek e-commerce w o wiele szerszej skali, która pozwoli wskazać elementy wymagające usprawnienia lub te, które dają szansę na dalszy rozwój.

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas