Obejrzyj webinar"Pimcore w praktyce: Jak skutecznie zarządzać informacjami o produkcie?"

Kreatywne przestrzenie Ideo

Mamstartup.pl, 26.09.2016r. Autor: Łukasz Szymański

Im bardziej komfortowo i lepiej się czujesz się w danym miejscu, tym chętniej tam przebywasz. Łatwiej się skupiasz, mniej narzekasz i znacznie przyjemniej Ci się pracuje. Uśmiechasz się do innych sprawiając, że im także pracuje się lepiej. W naszej firmie najważniejsza jest właśnie atmosfera – mówi Łukasz Szymański z Ideo.


Kiedy warto inwestować w kreatywną przestrzeń biurową?

Nie ma „idealnego” momentu by zacząć, bowiem przestrzeń, w której na co dzień pracujemy, tak samo jak przyjazną atmosferę pracy, warto jest kreować od samego początku istnienia firmy. Zatem jeśli jeszcze nie zacząłeś i zastanawiasz się, kiedy będzie najlepszy czas, to odpowiedź brzmi: Teraz. Tak, właśnie teraz.

Oczywiście, gdy firma startuje skupiasz się na zupełnie innych, bieżących potrzebach. Wówczas najważniejsze jest tworzenie produktu/usługi i dostarczanie go klientom… Nie zapominaj jednak, że jako pracodawca jesteś zobowiązany zapewnić bezpieczne oraz higieniczne warunki pracy. Chcąc zatrzymać utalentowanych pracowników w organizacji musisz postarać się jeszcze bardziej. W naszym przypadku tworzenie przestrzeni kreatywnych opierało się wybudowaniu nowoczesnego biurowca. Czynnikiem skłaniającym do podjęcia takiej decyzji był dynamiczny wzrost zatrudnienia, stabilna sytuacja ekonomiczna i realne zagrożenie, że lada moment przestaniemy się mieścić w wynajmowanym budynku. 


Co daje fajne biuro?

Nie ma wątpliwości, że warunki pracy wpływają na zadowolenie i wygodę współpracowników. Oczywiście, jest X czynników, które nie mają znaczenia, ale skoro mówimy o wnętrzach, to właśnie te aspekty są chyba najistotniejsze. W dalszej perspektywie komfort pracy oraz satysfakcja pracowników przekłada się na większą pomysłowość, lojalność, czy  inicjowanie aktywności, które działają na korzyść firmy.

Jeśli dobrze czujesz się w danym miejscu, tym chętniej tam przebywasz. Łatwiej się skupiasz, mniej narzekasz i ogólnie znacznie przyjemniej Ci się pracuje. Uśmiechasz się do innych sprawiając, że im również pracuje się lepiej. W naszej firmie najważniejsza jest właśnie atmosfera. Chcemy kreować takie miejsce pracy, do którego idąc człowiek się uśmiecha.


Co w kreatywnych przestrzeniach naprawdę się przydaje, a co jest tylko dodatkiem?

Niestety jest to kwestia, która zależy od wielu czynników, jak chociażby branża, w której działa Twoja firma. By właściwie odpowiedzieć na to pytanie, musisz zastanowić się, do czego tak naprawdę jest Ci potrzebna „kreatywna przestrzeń”? Może chodzi jedynie o wygodne biuro z łatwym dostępem do wszystkich narzędzi codziennej pracy, a może raczej o bardzo nietypowe wnętrza, które mają pobudzić nieograniczoną kreatywność Twojego zespołu. Pamiętaj jednak, że inny rodzaj kreatywności potrzebny jest np. grafikom, a zupełnie inny księgowym (chociaż prawnicy twierdzą, że kreatywna księgowość wcale nie jest taka fajna… :-).

Jedno jest pewne – przesadzasz, gdy zaczynasz „poprawiać” przestrzeń na siłę. Gdy np. stawiasz kolejny stół do ping-ponga lub konsolę do gier, podczas gdy z dotychczasowych nikt nie korzysta. Nie jest dogodną sytuacją również gdy zamiast realizować pomysły, które „dodadzą Twoim pracownikom skrzydeł” tworzysz wnętrza, które przeszkadzają im w skupieniu się.


Czym się kierowaliście, tworząc swoją przestrzeń biurową?

Naszą intencją było stworzenie miejsca, w którym po prostu będzie można wygodnie pracować. We współpracy z pracownią projektową powstały wnętrza nowoczesne i przestronne, ale z kolei które stanowią swego rodzaju „carte blanche”. Nie zdefiniowaliśmy ich „od A do Z”, lecz pozwoliliśmy pracownikom dostosować przestrzeń biurową do własnych potrzeb oraz estetyki. Tak samo jak nasza branża i my stale się zmieniamy, unowocześniamy i dodajemy kolejne elementy, które definiują nasze przestrzenie i wpływają na wygodę pracy.

Następnym krokiem były działania, których celem było podniesienie ergonomii pracy. Z tego względu przeprowadzone zostały warsztaty, podczas których pracownicy poznali zasady zdrowego kształtowania miejsc pracy. Następnie każde stanowisko zostało przeanalizowane przez specjalistów i jeszcze lepiej dostosowane do potrzeb konkretnego pracownika. W przygotowaniu i przeprowadzeniu warsztatów pomogli nam wykwalifikowani fizjoterapeuci z firmy Fizjo-Sport.


W jaki sposób staracie się zaspokoić potrzeby biurowe pracowników, ułatwić im pracę?

Wiemy jakie narzędzia pracy są niezbędne na danym stanowisku. Dzięki wspomnianym wcześniej warsztatom wiemy również, jak skonfigurować miejsce pracy, by było ono zarówno wygodne jak i zdrowe.

Dokładamy wszelkich starań, by na bieżąco reagować na wszelkie nowo pojawiające się potrzeby oraz pomysły pracowników. Między innymi z tego względu wyznaczyliśmy budżet, w ramach którego realizowane są wszelkie zakupy związane z nadawaniem odpowiedniego charakteru naszym wnętrzom. Co cieszy, najczęściej są one inicjowane przez samych pracowników.


AutorŁukasz Szymański,
Kierownik Marketingu i PR w Ideo Sp. z o.o.

Publikacja w: Mamstartup.pl, 26.09.2016r.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

P - Pozycjonowanie (Encyklopedia Marketingu)

31 sierpnia 2016
NowyMarketing.pl, 31.08.2016r. Autor: Wojciech Szymański

Zawód: PR-owiec (Kariera w marketingu)

11 sierpnia 2016
NowyMarketing.pl, 10.08.2016r. Autor: Łukasz Szymański

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas