ZobaczNasi Klienci w Konkursie „Dyrektor e-Commerce Roku 2024"

Serwisy i aplikacje mobilne dla sportowców

Interaktywnie.com, 10.03.2015. Autor: Marcin Kopyś.

W biurze nieczęsto musimy przejmować się pogodą. Gdy jednak nadchodzi wolna chwila, którą chcemy przeznaczyć na uprawianie ulubionego sportu, dużego znaczenia zaczyna nabierać sytuacja za oknem - pisze Marcin Kopyś, analityk z Ideo. Oto serwisy internetowe i aplikacje mobilne, które mogę się wówczas przydać.

Dysponując wiedzą o zależnościach między przemieszczającymi się frontami atmosferycznymi można z pewnym przybliżeniem przewidzieć jak będą wyglądały warunki pogodowe w wybranym miejscu w określonym przedziale czasu. Tu przydatny okazuje się serwis prezentujący układy ciśnień na mapie - Sat24.com.

Mamy możliwość przełączania się między różnymi typami obserwacji: temperatura, wiatr, opady, wysokość chmur, wyładowania atmosferyczne.


Mapy numeryczne dla wybranych lokalizacji

 • Meteo.pl

Dokładny model UM cechuje się wysokim stopniem sprawdzalności prognoz, co można zweryfikować za pomocą narzędzia Weryfikacja.icm.edu.pl.

Serwis pokazuje prognozę dla dowolnego punktu na mapie. Prognozuje m.in. temperaturę odczuwalną, ciśnienie atmosferyczne, temperaturę gruntu, wilgotność względną, opady, kierunek i siłę wiatru (również w porywach), mgły czy zachmurzenie. Dostępne jest w darmowej wersji mobilnej na Android i iOS.

 • Windguru.cz

Serwis z którego korzystają głównie fani żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu. Przewiduje z dużą sprawdzalnością kierunek oraz siłę wiatru dla określonych lokalizacji. Dostępny jest w wersji płatnej oraz bezpłatnej, przy czym wersja darmowa ma 12h opóźnienie w prognozie. Kolejnym plusem jest nieodpłatna aplikacja mobilna dostępna w wersji na Android, iOS, Windows Phone.

 • Windfinder.com

Serwis podobny do windguru. Dysponuje jednak w swojej bazie prognozami dla najbardziej popularnych lokalizacji. Zaletą jest aplikacja mobilna która daje wygodny wgląd w prognozę (Android - wersja płatna i bezpłatna, iOS - płatna, Windows Phone - płatna).

 • Snow-forecast.com

Wykorzystywany jest przez pasjonatów sportów zimowych. Przewiduje warunki śniegowe dla ośrodków zlokalizowanych na terenie całej Europy. Niestety nie uwzględnia on małych ośrodków.


Żeglarstwo morskie

Współczesne satelity pogodowe potrafią notować nawet najmniejsze zmiany w układzie frontów atmosferycznych oraz prognozować z wysoką dokładnością siłę, kierunek wiatru, stan morza czy występowanie opadów.

 • Układ frontów atmosferycznych nad Europą - http://www.sat24.com/foreloop.aspx?type=2
 • Synoptyczna prognoza pogody w formie tekstowej dla Bałtyku - http://www.zagle.pogodynka.pl/index.php/morze
 • Numeryczne prognozy: meteo.pl - http://meteo.pl, windguru.cz - http://www.windguru.cz, windfinder.com - http://www.windfinder.com/
 • W sezonie burz warto sprawdzić prognozy odnośnie występowania tego zjawiska - http://burze.dzis.net/?page=mapa_europa&animacja=on

Żeglarstwo śródlądowe / windsurfing / kitesurfing

Żeglarstwo śródlądowe, windsurfing czy kitesurfing można bez problemu nazwać rekreacją, a z uwagi na jej charakter sporadycznie jest niezbędna tygodniowa perspektywa pogodowa. Dlatego obcując z wiatrem i wodą na śródlądziu przede wszystkim wykorzystuje się:

 • Kilkudniowe prognozy numeryczne meteo.pl (model UM) - http://meteo.pl, windguru.cz -http://www.windguru.cz, windfinder.com - http://www.windfinder.com/
 • W okresie występowania burz warto sprawdzić prognozy pod kątem występowania tego zjawiska - http://burze.dzis.net/?page=mapa_europa&animacja=on

Wycieczki górskie

Decyzję o wyruszeniu na szlak należy poprzedzić zapoznaniem się z prognozami i warunkami oraz odpowiednim przygotowaniem sprzętowym. Oto serwisy, które warto sprawdzić przed wyjściem w góry:

 • Numeryczne prognozy: meteo.pl (model UM) - http://meteo.pl, mountain-forecast.com -http://www.mountain-forecast.com/countries/Poland
 • Warunki na szlakach i ostrzeżenia w Polsce http://www.gopr.pl/
 • Szczególnie w lecie warto sprawdzić prognozy odnośnie występowania burz - http://burze.dzis.net/?page=mapa_europa&animacja=on

Sporty zimowe

Nie od dziś wiadomo, że czas na stoku najlepiej spędzać w warunkach, które zapewniają świeży puch i blasku słońca. Nie można jednak zapominać o potencjalnych zagrożeniach wynikających z tego typu formy wypoczynku i sprawdzić ew. ostrzeżenia lawinowe, zwłaszcza gdy planujemy zjeżdżać poza trasą.


Autor

Marcin Kopyś
Kierownik projektów, Ideo Sp. z o.o.
 

Publikacja:
Interaktywnie.com, 10.03.2015r.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Jak zoptymalizować sklep internetowy, by osiągać lepsze wyniki?

4 marca 2015
Dlahandlu.pl, 04.03.2015r. Autor: Magdalena Tobiasz.

#MarketingoweSelfie

24 lutego 2015
NowyMarketing.pl, 24.02.2015r.

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas