Pobierz bezpłatny poradnikJak efektywnie wdrożyć system klasy PIM

E-Sklep, który sprzedaje - kilka przydatnych narzędzi

Właściwie dobrany pakiet narzędzi może odpowiadać za usprawnienie kilku aspektów w tym samym czasie: optymalizację, skrócenie niektórych procesów obsługi klienta czy promocję.
Anna Wolanin
Anna Wolanin
E-commerce, Automatyzacja procesów
Darmowa konsultacja

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój e-handlu. Potwierdzeniem tego jest 5. miejsce Polski w Unii Europejskiej pod względem wielkości rynku e-commerce. Jego wartość jedynie w tym roku wyniosła ok. 40 mld zł, a małych e-sklepów nadal przybywa.

Przemyślany e-sklep = sukces

Niestety nadal można zaobserwować zjawisko, gdzie pomimo bardzo dobrego startu, duża grupa e-sklepów nie jest w stanie utrzymać się na rynku dłużej niż przez rok. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest w dużej mierze panujące przekonanie o niezbyt nieskomplikowanym charakterze tego biznesu. Warte wypunktowania są z pewnością niższe, niż w przypadku sklepu stacjonarnego koszty (brak konieczności wynajmu dużego lokalu czy powierzchni magazynowych, „tania” reklama internetowa oraz niskie koszty pracownicze), globalność i automatyzacja wielu procesów. Jednocześnie są to niezaprzeczalne zalety tej gałęzi handlu. Jednocześnie mogą budować wrażenie, że wszystko w tej specjalizacji jest łatwe i niezbyt drogie.

Tymczasem duża część sukcesu leży po stronie tego, jak sam e-sklep zostanie zaprojektowany i wdrożony. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w Polsce nie brakuje sprzedawców, którzy od lat dzierżą pozycję liderów. Co ważne, mogą się oni poszczycić wysokim poziomem obsługi klienta oraz przemyślaną strukturą biznesu. Patrząc na takie przykłady warto już na poziomie biznes planu mieć świadomość dostępnych narzędzi, które ułatwią prowadzenie handlu internetowego. Nierzadko pozwalają one również na znaczne obniżenie kosztów związanych z tego rodzaju działalnością. Właściwie zaprojektowany system e-commerce oraz umiejętne korzystanie z jego komponentów sprawia, że przy stosunkowo niskim nakładzie pracy e-handel dynamicznie się rozwija i pozyskuje kolejnych zadowolonych konsumentów.

Znaczenie dobrych narzędzi w sklepie internetowym

Dobrą praktyką jest korzystanie z szerokiego spektrum dostępnych możliwości, niezależnie od punktu w jakim znajduje się internetowy biznes. Mogą one zarówno wspomóc start czy rozruch, jak i zmaksymalizować bieżącą efektywność e-commerce. Poniżej przedstawionych zostało kilka kluczowych rozwiązań, które sprawdzą się w każdym e-sklepie.

Badanie zachowania użytkowników pozwala wypunktować na jakie obszary sklepu klienci zwracają szczególną uwagę oraz jaka wersja rozwiązań sprawdza się najlepiej. Adekwatna optymalizacja strony z uwzględnieniem potrzeb oraz wymagań konsumentów może być znacznie prostsza przy użyciu narzędzi, które sczytują dane o użytkownikach. Jednym ze szczególnie polecanych rozwiązań jest chociażby Hotjar, który rejestruje rzeczywiste zachowania klientów na stronie - gdzie skupiają swoją uwagę oraz w jaki sposób przeglądają ofertę sklepu. Przydatne jest również przeprowadzanie testów A/B czyli np. przygotowanie karty produktu w różnych wersjach, które następnie są wyświetlane klientom. Ta, która w ostateczności wygeneruje większą konwersję, powinna stać się wersją docelową. Na wczesnym etapie projektu dobrze jest skorzystać także z audytów UX, które poprzez analizę rzeczywistego zachowania konsumentów przyczynią się do wyeliminowania słabych stron sklepu.

Analiza statystyk to jedna z kluczowych praktyk, jaka powinna być wdrażana w każdym sklepie internetowym. Zdrugiej strony niestety często jest pomijana. Absolutną podstawą są dane z Google Analytics, które odpowiednio zinterpretowane stanowią podstawę w optymalizacji działań e-marketingowych, jak i mierzenia ich skuteczności. Ich stała obserwacja i analiza może wykryć pierwsze sygnały o pewnych nieprawidłowościach, z drugiej strony przyczyni się do eksploatowania mocnych stron sklepu.

Trzecim, ważnym elementem jest personalizacja oferty. To obecnie szczególnie modny, ale i z drugiej strony potrzebny trend, ponieważ tego właśnie oczekują klienci. Dedykowane przekazy reklamowe mogą wygenerować niemałe zaangażowanie konsumentów i w konsekwencji przełożyć się na konwersję. Dlatego warto zautomatyzować ten proces np. poprzez wdrożenie rozwiązań typu QUARTIC – czyli silnik personalizowanych rekomendacji dla e-commerce.

Z drugiej strony konieczne jest maksymalne skrócenie pewnych procesów sprzedażowych i marketingowych. W małym sklepie sprawne, ręczne zarządzanie klientami jest możliwe, jednak w dużym staje się to skomplikowane i czasochłonne - jeśli nie niewykonalne. W tego typu sytuacji warto jest sięgać po narzędzia z kategorii marketing automation, których obecnie na tynku nie brakuje. Przekuwają one dane o użytkownikach e-sklepu i ich zachowaniach na konkretne działania (np. akcje promocyjne, komunikaty na stronie, newslettery itp.), których zadaniem jest przykucie uwagi konkretnej osoby i nakłonienie jej do określonego działania.

Żaden e-sklep, (szczególnie przy tak dużym wzroście tego segmentu gospodarki), nie będzie się w stanie konkurować bez właściwej reklamy. W tym aspekcie dostępna jest szeroka gama możliwości, dlatego każdy e-commerce może dostosować przekaz promocyjny do indywidualnych potrzeb, w celu osiągnięcia faktycznych celów. Zdecydowanie jednymi z najchętniej wykorzystywanych narzędzi są reklamy Google AdWords oraz FacebookAds. W obu przypadkach mamy sposobność definiowania czasu, miejsca czy grupy odbiorców, którym będzie wyświetlany przekaz.

Jak jeszcze usprawnić e-commerce?

Narzędzia to nie wszystko – co więcej, nie będą one tak efektywne, jeśli niektóre elementy nie będą odpowiednio zaprojektowane. Mowa tu o takich podstawach, jak chociażby aspekt wizualny, który powinien być przyjemny dla oka. Oczywiście wygląd sklepu to nie wszystko. Dla szerokiej rzeszy klientów kluczowa jest polityka cenowa oraz konkurencyjna oferta, a także profesjonalna obsługa klienta na wysokim poziomie. Prawidłowe wdrożenie, ładnie prezentujący się pod względem wizualnym sklep czy tez atrakcyjna oferta cenowa, przyciągną nowych klientów.

Nie staną się oni jednak stałymi klientami, jeśli nie otrzymają informacji o produkcie, stanie zamówienia czy też o terminowym jego otrzymaniu (jest to szczególnie ważne w sezonie np. okołoświątecznym). W obecnych czasach szybki i sprawny kontakt z klientem jest swoistym MUST HAVE. Aby go ułatwić i nieco zautomatyzować warto jest zainwestować w rozwiązania typu LifeChat. Nawet, gdy użytkownik nie otrzyma informacji od razu, jego wiadomość zostanie wysłana do systemu i pracownik będzie mógł szybko na nią odpowiedzieć.

Ustalenia biznesowe w tym obszarze nie są proste i jednoznacznie dobre lub złe. Z uwagi na to warto jest podejmować je na podstawie obserwacji konkurencji czy decyzji konsumenckich. Szczególnie przydatna będzie również ogólna wiedza na temat aktualnego rynku e-commerce.

Podsumowanie

Zaimplementowanie przemyślanych oraz dostosowanych do wymogów narzędzi może przyczynić się do rozwoju sklepu internetowego na taką skalę, iż nawet niekoniecznie najbardziej konkurencyjna oferta będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem konsumentów. Właściwie dobrany pakiet narzędzi może odpowiadać za usprawnienie kilku aspektów w tym samym czasie: optymalizację, skrócenie niektórych procesów obsługi klienta czy promocję. Oczywiście wymogiem jest nadzorowanie sklepu, jednak prawidłowo skonfigurowane środowisko e-commerce, da możliwość sprzedawania produktów bez dużych nakładów pracy i zasobów.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Ideo nominowane do konkursu Ekomersy 2017

20 października 2017
Ekomersy 2017 to 5. edycja jednego z najważniejszych konkursów w polskim internecie. Wśród finalistów znalazła się firma Ideo Software House i Agencja Interaktywna, która jest nominowana za 4 realizacje w kategoriach dla agencji.

Wolno ładujące się strony wypadną z Google

16 października 2017
Zespół Google poinformował na blogu, że od lipca 2018 roku strony internetowe, które wolno ładują się w segmencie mobilnym będą miały niższy ranking w wynikach wyszukiwania.

Zapraszamy na bezpłatną konsultację

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas