Pobierz bezpłatny raportNarzędzia i wtyczki wspierające rozwój sklepów internetowych.

Wolno ładujące się strony wypadną z Google

Zespół Google poinformował na blogu, że od lipca 2018 roku strony internetowe, które wolno ładują się w segmencie mobilnym będą miały niższy ranking w wynikach wyszukiwania.
Daniel Kazanecki
Daniel Kazanecki
Creative and Content Manager
Darmowa konsultacja

Jeszcze niedawno pisaliśmy o zmianach w Google w pozycjonowaniu stron, które nie posiadają certyfikatu SSL oraz o tym, jak dokonać wdrożenia bez strat w wynikach. Internetowy gigant ogłosił kolejne zmiany, tym razem dotyczące szybkości ładowania się stron, w szczególności na urządzeniach przenośnych.

Speed Update w służbie satysfakcji internautów

Zespół Google zamieścił na blogu dla webmasterów komunikat, w którym ogłasza, że od lipca 2018 roku strony internetowe, które wolno ładują się w segmencie mobilnym będą miały niższy ranking w wynikach wyszukiwania. Takie praktyki były już stosowane przez internetowego giganta, jednak do tej pory dotyczyły jedynie wersji desktopowej.

Decyzja ta jest uzasadniona troską o internautów, którzy oczekują szybkich odpowiedzi. Jednocześnie zaznaczone jest, iż strony, które dysponują wysoką jakością treści nadal będą wysoko w wynikach wyszukiwania, nawet jeśli będą się wolno ładować.

Te nieco sprzeczne komunikaty rodzą pytanie – jak Google będzie wyszczególniał wolne strony, ale warte wyświetlenia? Ponadto jak zwykle nie jest wiadome jak działa sam algorytm oraz co Google oznacza „zbyt wolne ładowanie”.

Wszyscy będą traktowani tak samo

Szczególnym komunikatem dla właścicieli stron internetowych jest zapewnienie, że standardy dotyczące oceny szybkości ładowania witryn będą takie same. Dodatkowo podane zostały przykłady narzędzi, które pozwolą zapoznać się z widocznością strony, od strony technicznej. Szczególnie polecamy PageSpeed Insights, gdzie wystarczy wpisać adres strony. Pod analizę poddawana jest zarówno wersja desktopowa, jak i mobilna. Wyświetlana diagnoza pokazuje dodatkowo statystyki strony i przekazuje praktyczne wskazówki.

Jak zwiększyć szybkość ładowania strony?

To pytanie z pewnością w najbliższym czasie będą zadawać sobie właściciele stron, którzy mają problemy z szybkim ładowaniem. Na szczęście sposobów na poprawę page speed jest co najmniej kilka.

  • Zwracaj uwagę na wielkość dodawanych zdjęć. Jeśli zależy Ci na jakości, zawsze możesz skorzystać z takich narzędzi jak TinyPNG
  • Odinstaluj wtyczki, których nie używasz lub te, które możesz zastąpić innymi rozwiązaniami
  • Wybierz hosting, który zapewni szybkie i poprawne wyświetlanie witryny
  • Optymalizacja CSS, JavaScript i HTML poprzez usunięcie zbędnych znaków

Podsumowanie

O tym jak będą respektowane nowe rozporządzenia przekonamy się dopiero w połowie roku. I niezależnie od tego czy wejdą w życie czy nie, zawsze warto jest w procesie optymalizacji kłaść szczególny nacisk na szybkość ładowania strony.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Nowe przepisy dot. ochrony danych osobowych RODO

13 października 2017
Największą zmianą w dotychczas obowiązujących przepisach jest odniesienie do ochrony danych osobowych w internecie, czego do tej pory, z wiadomych względów, brakowało.

10 kroków do sukcesu e-commerce

9 października 2017
Nosząc się z zamiarem uruchomienia sklepu internetowego należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przeważnie są one traktowane po macoszemu, a większość osób, startujących z handlem internetowym myśli, że ich sukces zależy wyłącznie od dobrej oferty.

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas