PimCore czy Akeneo. Który PIM wybrać i dlaczego?

Porównujemy najbardziej popularne platformy PIM, by pomóc określić, który z nich jest lepszy dla Twojej firmy.

W czasach, kiedy e-commerce bardzo dynamicznie się rozwija, a kanały sprzedaży przenikają się wzajemnie, efektywność działań coraz częściej uzależniona jest od doświadczenia zakupowego klientów. Dlatego bardzo ważnym jest zapewnienie bogatej, szczegółowej, a także spójnej informacji o oferowanych produktach we wszystkich kanałach sprzedaży.

Pomocny okazuje się system zarządzania informacjami o produkcie (PIM). Jest to narzędzie, które znacznie usprawni procesy zachodzące w firmie. Obecnie na rynku funkcjonuje ponad 50 dostawców tego typu rozwiązań, wybór odpowiedniego dla własnej działalności nie jest więc prosty. Jednak dominującymi i najpopularniejszymi w branży są PimCore i Akeneo. Aby pomóc zidentyfikować, który z nich jest idealny dla Twojej firmy przedstawiamy ich porównanie.

PimCore vs. Akeneo

Wspomniane platformy PIM mają wiele podobieństw, ale istnieje między nimi także sporo różnic, w szczególności pod względem posiadanych funkcji. By jak najlepiej usystematyzować całą wiedzę o nich przedstawiamy porównanie poszczególnych parametrów systemów.

Technologia

Pod względem technologii oba systemy są do siebie bardzo podobne. Oba tworzone są jako Open Source, dlatego też są łatwo dostępne dla każdego i można je rozwijać według własnych potrzeb. W przypadku pierwszego z nich najnowszą wersją jest PimCore 6 i opiera się on o framework Symfony 4. Podobnie jest w przypadku Akeneo PIM 4, który jest aplikacją OOP również opartą o Symfony Framework 4.

Oba systemy wykorzystują interfejs API. PimCore posiada wiele zaawansowanych modułów, system przesyłania wiadomości, możliwość zarządzania uprawnieniami użytkowników czy określania sposobu przepływu informacji (workflow). Zauważyć można jednak, że jest to oprogramowanie dość trudne w użyciu oraz rozwijaniu. Akeneo również posiada dość rozbudowane API, co daje możliwość przystosowania go do wielu wymagających wdrożeń. Jego zaletą jest stosunkowo duża prostota zarządzania.

Elastyczność platformy

Elastyczność w odniesieniu do modelowania danych to szczególna cecha oprogramowania PimCore. Wszystkie zapisane dane mogą być tu dowolnie ustrukturyzowane, rozbudowane o kolejne informacje oraz importowane czy eksportowane za pomocą standardowych interfejsów API, np. blogi i artykuły w formie content jako usługa. Co więcej, PimCore jest systemem MDM (Master Data Management), przez co znacznie uławia kontrolę nad szeroką gamą zasobów danych związanych z opisem ofert, mediami, statystycznymi atrybutami, a także informacjami o klientach, produktach czy też dostawcach. Zapewnia również obsługę wielu poziomów hierarchii produktów, a także nieograniczoną specyfikę wariantów produktu, które mogą mieć wiele wyróżników. Warto zaznaczyć także, że cała konfiguracja modelowania danych może być łatwo przeprowadzona za pomocą interfejsu GUI.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku oprogramowania Akeneo, ponieważ nie zapewnia on MDM. W tym przypadku zarządzanie produktami jest możliwe przy użyciu modelu Entity Attribute Value (EAV). Zamiast hierarchii wielopoziomowych – tak jak ma to miejsce w PimCore – obsługiwane są tu hierarchie jednopoziomowe dla rodzin produktów. Przyglądając się natomiast wariantom produktu, warto podkreślić, że w celu utworzenia jednego wariantu można wybrać maksymalnie dwa wyróżniki. Akeneo nie oferuje także dostępu do konfiguracji modelu danych w swoim GUI.

Co oferuje dana platforma

PimCore jest narzędziem, które oferuje znacznie więcej niż sam system PIM. Dostarcza on również funkcję CSM (Web Content Management – WCM), dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe działanie na danych produktu, jak również na danych podstawowych. Poza tym PimCore wyposażony jest w Digital Asset Managment (DAM) oraz zintegrowany Commerce, który ułatwia zarządzenie treścią w sklepie internetowym.

Akeneo w bezpłatnej, opensource'owej wersji oferuje jedynie rozwiązanie PIM, które pozwala na zarządzanie informacją o produkcie.

Personalizacja

PimCore dostarcza możliwość personalizacji treści na podstawie analizy zachowań użytkowników. Zwiększa zatem zaangażowanie Klientów za sprawą atrakcyjnych, indywidualnie dostosowanych komunikatów, które opierają się na targetowaniu behawioralnym, profilowaniu użytkowników i gromadzeniu danych za pośrednictwem analityki internetowej i analizy biznesowej.

W przypadku Akeneo, system ogranicza się wyłącznie do zarządzania informacjami o produkcie, dlatego nie posiada mechanizmów personalizacji dla użytkownika końcowego. Zaleca jednak sprzedawcom internetowym personalizację treści za pomocą niektórych zewnętrznych narzędzi, takich jak silniki rekomendacji (Avail, RichRelevance, Prediggo itp.) lub narzędzia do wyszukiwania (Endeca, Fredhopper itp.)

Integracje

Pod względem integracji prezentowane systemy również stosują inne mechanizmy. PimCore przedstawia architekturę „połącz wszystko” i jest w stanie zintegrować dowolną ilość i każdy rodzaj danych cyfrowych dla przedsiębiorstw dowolnej wielkości i dowolnej branży. Dzięki podejściu opartym na API umożliwia również łączność z systemami CRM, ERP, ESB, BI lub aplikacjami innych firm, a także systemami typu Magento, Adobe Experience Manager i SAP.

Można zatem powiedzieć, że jest gotowy na każdą integrację. Co więcej, biorąc pod uwagę importowanie czy eksportowanie, format pliku w żadnym przypadku nie jest ograniczeniem. Zapewniona jest także obsługa punktów końcowych integracji dla każdego rodzaju połączenia.

Jeśli chodzi o Akeneo oferuje on indywidualny ekosystem integratorów – czyli niestandardowych złączy dla wszystkich źródeł informacji o produkcie. W przeciwieństwie do PimCore ogranicza także możliwość importu czy eksportu do formatów plików Excel oraz CSV. Nie istnieje również obsługa punktów końcowych integracji, dlatego, aby skonfigurować połączenie z Java Message Queues, Hotfolders itp. należy skorzystać z zewnętrznych narzędzi lub API.

Skalowalność

PimCore to wysoce skalowalna aplikacja internetowa dla przedsiębiorstw, która przystosowana jest do zwinnych środowisk globalnych, w tym także do ogromnej ilości danych produktów i zasobów cyfrowych. Może z łatwością obsłużyć setki redaktorów i miliony użytkowników odwiedzających platformę w przeciągu miesiąca. Zastosowanie wiodących technologii przyczyniło się do nieograniczonej skalowalności PimCore.

Akeneo także dba o zapewnienie dużej skalowalności i coraz bardziej rozwija w tej kwestii swoje możliwości umożliwiając łatwe zarządzanie złożonymi katalogami produktów. Trzeba jednak zaznaczyć, że posiada pewne ograniczenia w zakresie modelowania i przetwarzania danych.

Zarządzanie danymi Klientów

Zarządzanie danymi Klientów w PimCore jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców, ponieważ możliwe jest łączenie danych Klientów z danymi produktów. Zebrane dane można dodatkowo w prosty sposób filtrować oraz sortować, a następnie wykorzystać m.in. w celu automatyzacji marketingu.

Inaczej jest w przypadku Akeneo, który nie wspiera automatyzacji marketingu, nie jest tu także możliwa filtracja listy wartości (ze względu na jeden poziom hierarchii). Pomaga on jednak budować jednolite dane produktowe na wielu kanałach i w wielu regionach, co przyspiesza czas wprowadzania produktu na rynek.

Koszt platformy

Oba przedstawione rozwiązania to oprogramowania typu Open Source, co oznacza, że są bezpłatne. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku Akeneo dotyczy to jedynie wersji społecznościowej, gdyż wersja EE ze względu na dodatkowe funkcjonalności jest już płatna.

PimCore zamiast tego zarabia na sprzedaży opcjonalnych umów o gwarantowanym poziomie usług (SLA), szkoleń i profesjonalne usług, takich jak doradztwo i wdrożenie.

Podsumowując

PimCore to kompleksowe rozwiązanie, dostarczające wiele narzędzi w jednym rozwiązaniu: PIM, CMS, MDM, DAM, e-commerce. Umożliwia zarządzanie informacjami o produktach, zasobami cyfrowymi, treścią oraz handlem elektronicznym. Jest wysoce skalowalną aplikacją, która umożliwia wydajne zarządzanie przepływem pracy, a także integrację danych. Ze względu na duże możliwości jest znacznie bardziej skomplikowany we wdrożeniu i zarządzaniu.

Akeneo to system skupiający się na zarządzaniu informacjami o produkcie (PIM). Przeznaczony jest przede wszystkim dla sprzedawców detalicznych i jest odpowiedzią na ich wielokanałowe potrzeby, a jego prosty i intuicyjny interfejs nie wymaga dużych nakładów szkoleniowych.

Wnioski

Zarówno Akeneo, jak i PimCore to świetne rozwiązania wspierające funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Każda firma ma jednak swoje wymagania, a wybór właściwego systemu zależy od jej celów biznesowych i indywidualnych preferencji. Warto zatem dobrze zapoznać się ze szczegółami każdego z systemów i dopasować rozwiązanie idealne dla własnego biznesu.

Napisz do nas. Przeanalizujemy Twój biznes i podpowiemy jak platforma PIM może pomóc w jego rozwoju.

Może zainteresują Cię także

Magento 2 - Data Migration Tool

14 maja 2020
Firma Adobe, by wspomóc użytkowników Magento 1 w migracji do Magento 2, udostępniła między innymi narzędzie Data Migration Tool.

PIM - Niezbędnik e-commerce w skalowaniu biznesu

8 maja 2020
Platformy typu Product Information Management (PIM) podbijają świat e-commerce. Sprawdźmy dlaczego.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

×

Klienci o nas