Pobierz bezpłatny raportNarzędzia i wtyczki wspierające rozwój sklepów internetowych.

Zakazu handlu w niedziele a sklepy internetowe

... jest realną szansą na zwiększenie znaczenia e-commerce, szczególnie w oczach klientów, którzy do tej pory nieszczególnie chętnie korzystali z tej opcji.
Anna Wolanin
Anna Wolanin
E-commerce, Automatyzacja procesów
Darmowa konsultacja

Ustawa o zakazie handlu w niedziele została przyjęta. W 2018 roku będą to 2 niedziele w miesiącu, a do 2019 zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele, oprócz nielicznych wyjątków. Wydaje się, że będzie to szansa dla e-commerce, który w pewnym stopniu będzie wypełnieniem handlowej luki. Czy na pewno się tak stanie?

Zakaz handlu obejmujący sklepy internetowe?

Nowo przyjęta ustawa jest swego rodzaju nowością w wolnorynkowej Polsce. Wraz ze wzrostem liczby galerii handlowych, powszechny stał się również handel w niedziele. Przyszedł jednak czas na zmianę sposobu myślenia o pracujących niedzielach. Celem nadchodzących zmian jest zacieśnianie więzi społecznych, w szczególności rodzinnych. Zatem dla pracowników handlu ma to być czas przeznaczony na spędzanie czasu w gronie najbliższych.

Nie dziwi więc fakt, że podczas obrad na temat ustawy pojawiły się głosy, że zakaz handlu obejmujący jedynie sklepy stacjonarne nie jest wystarczającym obostrzeniem. Solidarność na pewnym etapie rozmów zaczęła domagać się również zakazu handlu w niedziele dla sklepów internetowych.

Taka interpretacja przepisów w znacznym stopniu wynika z braku wiedzy na temat logistyki i funkcjonowania współczesnego e-commerce. Co prawda sklep internetowy z definicji dostępny jest 7 dni w tygodniu, jednak wiele procesów realizuje się w nim automatycznie. Te, które wymagają obsługi pracownika, bardzo często już teraz (bez ingerencji ustawodawczej) realizowane są w dni robocze.

Jak zakaz handlu może wpłynąć na sklepy internetowe?

Sam zakaz handlu względem sklepów internetowych nie został przegłosowany, warto jednak wziąć pod rozważania jaki miałoby to wpływ na polski e-commerce. Oczywistym jest, że w wyniku zamknięcia sklepów w niedziele, wiele etatów zostanie skróconych lub po prostu zlikwidowanych. Jeszcze przed wprowadzeniem zakazu prognozy wskazywały zwiększenie bezrobocia w wyniku  powrotu Polaków po Brexicie. Bardzo prawdopodobne jest zatem, że nawarstwienie się kilku tych czynników sprawi, iż znalezienie pracy w tym segmencie będzie trudne.

Nie dziwi więc, że wielu przedsiębiorców skłania się ku zakładaniu sklepów internetowych. Sami Polacy coraz chętniej kupują w sieci. Nasuwa się więc wizja, iż konsumenci, mając wolny dzień i dostęp do internetu wybiorą się na zakupy wirtualne. W przypadku zakazu handlu również w sieci, zdecydują się na e-zakupy "zagraniczne". Co za tym idzie, nasi rodzimi przedsiębiorcy byliby zmuszeni do podjęcia takiego samego kroku – przeniesienia swojego biznesu za granicę.

Tymczasem handel w niedziele w internecie nie jest i na razie nie będzie zakazany. Szacuje się, że znacząca część klientów czas, który do tej pory przeznaczała na odwiedzanie galerii handlowych, będzie poświęcała na zakupy w sieci. Z pewnością ten znaczny ruch nie będzie zauważalny od razu. Warto jednak sprawdzać uważnie statystyki i przygotować się na to, że już pod koniec 2018, a w szczególności w 2019 roku klienci chętnie będą kupować w sieci w niedziele.

Jak sklep internetowy może przyciągnąć klientów w niedziele?

Klienci z pewnością po jakimś czasie odczują brak możliwości dokonania zakupów w dogodnym dla nich czasie. Dobrze jest im taką alternatywę pokazywać i zachęcać do realizowania zamówień w sklepach internetowych. Kreowanie sklepu internetowego jako zamiennik sklepów stacjonarnych może być niezwykle skuteczną strategią.

Najlepiej na początek postawić na pewniaka, jakim są przeceny oraz obniżki cen – czyli to, co klienci lubią najbardziej. Oczywiście sam marketing nie musi od razu głosić, iż rabaty obowiązują jedynie w dniach, w których sklepy stacjonarne są zamknięte. Można wykonać przemyślany i sprytny zabieg i po prostu reklamować niższe ceny w konkretne daty. To, że pokrywają się one z dniami, w których regularny handel jest zakazany, to absolutny przypadek…

Sklep internetowy może zachęcić klientów poprzez oferowanie szybkiej dostawy. Realizacja zamówienia oraz dostawa powinny być niemal ekspresowe – szczególnie w większych miastach. Taka oferta powinna znaleźć się w każdym sklepie internetowym, niezależnie od branży. Gdy klienci nabiorą pewności, że różnica pomiędzy realizacją zamówienia przez internet, a kupnem w sklepie stacjonarnym nie jest aż tak duża, o wiele chętniej będą wybierać pierwszą opcję. Z kolei o wiele większy dostęp do różnorodnych produktów, wygoda zakupów oraz konkurencyjne ceny, to dodatkowe, mocne argumenty przemawiające na korzyść zakupów online.

Podsumowanie

Zakaz handlu w niedziele dla sklepów stacjonarnych jest realną szansą na zwiększenie znaczenia e-commerce, szczególnie w oczach klientów, którzy do tej pory nieszczególnie chętnie korzystali z tej opcji. Zastosowanie kilku prostych tricków może przynieść wymierne korzyści, niezależnie od rodzaju oferowanych towarów i zyskanie rzeszy stałych klientów.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

E-commerce 2017 - Dominik Kaznowski podsumowuje

19 stycznia 2018
Zdecydowanie wschodzącym trendem i zmianą jest mający coraz większe znaczenie mobile. Mijający rok pokazał w końcu skalę na jaką długo czekała cała branża.

E-Sklep, który sprzedaje - kilka przydatnych narzędzi

13 grudnia 2017
Właściwie dobrany pakiet narzędzi może odpowiadać za usprawnienie kilku aspektów w tym samym czasie: optymalizację, skrócenie niektórych procesów obsługi klienta czy promocję.

Zapraszamy na bezpłatną konsultację

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas