ZobaczNasi Klienci w Konkursie „Dyrektor e-Commerce Roku 2024"

Raport: Marketing w wyszukiwarkach

Interaktywnie.com, grudzień 2012. Autor wypowiedzi: Wojciech Szymański.

Nasi specjaliści to kreatywni ludzie, chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. W grudniowym raporcie Interaktywnie.com Wojciech Szymański opowiadał m.in. o tym, co to jest wskaźnik ROI:

- Najbardziej obiektywnym wskaźnikiem jest ROI (Return On Investment) mówiący przedsiębiorcy o rentowności kampanii, o konkretnym zysku. Podawany w procentach wprost mówi czy dana akcja marketingowa była opłacalna i w jakim stopniu. W przypadku kampanii w wyszukiwarkach dane są bardzo wiarygodne - użytkownicy są tak oznaczani (np. za pomocą ciasteczek), że ich śledzenie nie stwarza problemu. Z kolei ROAS (Return on Ad Spend) uwzględnia przychody firmy, a nie bierze pod uwagę marży. Ten wskaźnik informuje o przychodzie, a nie o zysku. Co za tym idzie - nie dostarcza realnej informacji o tym, czy kampania w ogóle się opłaciła. Może być tak, że dwie kampanie o takim samym ROAS mają zupełnie inne ROI - wszystko zależy od tego jaki procent przychodu stanowi zysk dla przedsiębiorcy. Do analizy rentowności konkretnych kampanii rekomenduję wykorzystywanie współczynnika ROI, natomiast przy porównywaniu dwóch kampanii dla tego samego przedsiębiorcy polecam ROAS. System Google Analytics pokazuje ROAS, można więc zobaczyć ile zarobiliśmy dzięki wejściom z konkretnego źródła. Jeśli chcielibyśmy na tej podstawie obliczyć ROI to powinniśmy od zarobku odjąć koszty np. zakupu towaru w przypadku sklepu internetowego.

- W przypadku sklepu internetowego sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy analizować ilość sprzedaży na podstawie Google Analytics. Dzięki tej funkcjonalności w najpopularniejszym systemie statystyk właściciele e-sklepów mają możliwość monitorowania kampanii i niemalże bieżącego sprzedaży, którą generują.

- Choć Google Analytics daje możliwość przypisania konkretnym wydarzeniom na stronie (celom) odpowiednich kwot pieniężnych, to zawsze ich wartość opierać się będzie na subiektywnej ocenie marketingowca.

- Należy pamiętać jednak, że w przypadku kampanii reklamowej nie liczy się tylko ten efekt, który uzyskujemy natychmiast.


Autor
 

Wojciech Szymański
Od 2014 Prezes Zarządu agencji e-marketingowej Ideo Force Sp. z o.o.. Od 2013 roku dyrektor Działu Marketingu Internetowego w agencji interaktywnej Ideo Sp. z o.o., gdzie nadzoruje pracami działu, wyznacza jego cele i odpowiada za wyniki finansowe, a także dalszy rozwój. Wcześniej przez 6 lat kierownik Działu Promocji w Wyszukiwarkach w tej samej agencji. W firmie oprócz koordynowania pracą zespołu przygotowuje strategie marketingowe, strategie e-PR oraz plany media relations z wykorzystaniem internetu.

Prowadzi zajęcia na studiach licencjackich, inżynierskich oraz magisterskich Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – najlepiej ocenianej uczelni w Polsce południowej wg Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich 2013, przygotowanym przez Perspektywy i Rzeczpospolitą.

Publikacja:
Interaktywnie.com, grudzień 2012

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Wywiad z Wojciechem Szymańskim

7 listopada 2012
Web.gov.pl, 07.11.2012r.

Raport: Internet Software House

10 października 2012
Interaktywnie.com, październik 2012r. Autorzy wypowiedzi: Łukasz Szymański oraz Jacek Tobiasz.

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas