Pobierz bezpłatny raportNarzędzia i wtyczki wspierające rozwój sklepów internetowych.

Portal informacyjny dla Głównego Urzędu Statystycznego

Główny Urząd Statystyczny to centralny organ administracji rządowej podległy Prezesowi Rady Ministrów. Do zadań GUS-u należy zbieranie danych statystycznych na temat większości dziedzin życia publicznego i niektórych obszarów życia prywatnego. Ponadto jest odpowiedzialny za ich przechowywanie i opracowywanie. Na czele Urzędu stoi Prezes GUS, obecnie Dominik Rozkrut.

Zadania i cele

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy dla Głównego Urzędu Statystycznego 22 odświeżone serwisy internetowe. Portal główny dostępny jest pod adresem stat.gov.pl.

W ramach zlecenia byliśmy odpowiedzialni za analizę istniejących serwisów internetowych GUS i ruch jaki jest przez nie generowany.

Następnie zajęliśmy się zaprojektowaniem funkcjonalnym i graficznym nowych wersji serwisów. Główną częścią realizowanego przez nas projektu było przygotowanie kompletnego zestawu portali i dodatkowych serwisów tematycznych. Wdrożenie obejmowało również migrację danych i treści, przygotowanie mechanizmów integracji z posiadanymi przez GUS źródłami danych, a także przeprowadzenie szkolenia dla pracowników Urzędu.

Portal Informacyjny składa się z 22 projektów, powiązanych ze sobą poprzez wspólny system CMS w jedną, sprawnie funkcjonującą całość:

Za pośrednictwem portalu poszczególne serwisy www i publicznie dostępne bazy danych odwiedza rocznie blisko 6 mln unikalnych użytkowników. Generują oni ponad 12 mln połączeń oraz pobierają blisko 44 TB danych w postaci pobieranych dokumentów. Dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania i wysokiej wydajności tak wymagającej platformy Ideo zaprojektowało i wdrożyło sieć serwerów obsługujących platformę CMS i funkcjonujące w oparciu o nią serwisy.

Wdrożony przez nas zaawansowany system zarządzania treścią Edito CMS został dostosowany do indywidualnych wymogów zleceniodawcy oraz w pełni odpowiada jego indywidualnym potrzebom.

Ponadto portal jest dostosowany do wymogów ustawy dotyczących m. in. Systemów BIP, jednocześnie obsługując powszechnie przyjęte standardy dostępności, w tym: WCAG 2.0 i RWD. Portal informacyjny został wdrożony w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

W ramach zlecenia Ideo zajmie się także suportem i bieżącą rozbudową portalu do listopada 2015 roku. Usługa gwarancyjna świadczona będzie natomiast przez 36 miesięcy od finalnego odbioru projektu przez Klienta. Platforma pozytywnie przeszła zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny (przeprowadzony przez niezależną firmę) test bezpieczeństwa gwarantujący najwyższy poziom zabezpieczeń.

Zalety wynikające z zastosowana Edito CMS:

 • wiele poziomów dostępu z różnymi uprawnieniami, od zwykłego przeglądania, poprzez redagowanie aż do pełnej modyfikacji wewnętrznej konfiguracji CMS,
 • integracja z wieloma systemami zewnętrznymi zapewniającymi sprawną prezentację danych statystycznych,
 • treści dodawane w panelu administracyjnym publikowane są w dowolnie wybranych serwisach z grupy STAT, co ogranicza czasochłonność ich aktualizacji,
 • system posiada repozytorium plików indywidualnie dostosowane do sprawnego zarządzania plikami wykorzystywanymi przez ponad 20 funkcjonujących w oparciu o niego serwisów,
 • poza aktualnie pracującymi na systemie serwisami www platforma umożliwia uruchamianie dowolnej ilości dodatkowych serwisów tematycznych, bez konieczności modyfikowania infrastruktury CMS.
Główne korzyści dla Klienta
 • Strona dostępna dla szerokiej grupy odbiorców, niezależnie od używanej technologii, oprogramowania lub ograniczeń wynikających z niepełnosprawności,
 • wygodna nawigacja oraz przejrzysta forma prezentacji treści,
 • prosta i minimalistyczna grafika,
 • spójne projekty graficzne dla subdomen,
 • seriws dostępny w dwóch wersjach językowych: angielskiej i polskiej,
 • wyszukiwarka ułatwijąca odnalezienie informacji,
 • usługa gwarancyjna.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 22 24 41 777
×

Klienci o nas