Pobierz bezpłatny raportNarzędzia i wtyczki wspierające rozwój sklepów internetowych.

Jak wykorzystać e-learning w biznesie?

Newsline.pl. Autor: Paweł Teper
Paweł Teper
Paweł Teper
Kierownik projektów e-learningowych
Darmowa konsultacja

E-learning w pierwszej kolejności kojarzy się ze szkoleniami i edukacją. To jednak nie wszystko. Platformy e-learningowe są również coraz szerzej wykorzystywane w biznesie. Duży wzrost zainteresowania można było szczególnie zauważyć w czasie kilku ostatnich miesięcy, kiedy konieczna stała się izolacja. Jakie są największe korzyści płynące z takiego rozwiązania?

To prawda, platformy e-learningowe coraz mocniej zyskują na popularności i stają się niemal standardem w pracy wielu firm. Jest to rozwiązanie, które charakteryzuje się elastycznością i funkcjonalnością, i to właśnie za te cechy jest ono przede wszystkim doceniane. Z pomocą tego rodzaju platformy dużo łatwiej zrealizować takie zadania jak np. wdrożenie nowych przepisów, standardów czy pracowników, przeprowadzenie szkolenia BHP, jak również dostarczenie klientom interaktywnych materiałów instruktażowych. Organizacja tych działań za pomocą szkoleń online pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Warto zaznaczyć tu rolę szkoleń produktowych, które jako nieodłączne elementy pracy firm produkcyjnych oraz dystrybutorów, szczególnie zyskują na znaczeniu. Dzięki wykorzystaniu e-learningu mogą odbywać się one zdalnie, w dogodnym dla uczestników momencie. Co więcej, wszystkie informacje, a także analizy i raporty są dostępne w jednym miejscu i, w razie potrzeby, łatwo do nich wrócić po jakimś czasie.


W jakich zatem branżach najczęściej wykorzystuje się rozwiązania e-learningowe? Czy prawdą jest, że są to placówki edukacyjne i firmy szkoleniowe?

Wbrew powszechnej opinii nie stanowią one największego odsetka wśród firm korzystających z platform e-learningowych. W rzeczywistości są to obszary, do których stosunkowo niedawno „zawitał” e-learning. Spowodowane jest to panującym dotychczas przekonaniem, że tego typu szkolenia muszą odbywać się stacjonarnie. Zaistniała w ostatnich miesiącach sytuacja skutecznie jednak pokazała, że najwyższy czas na zmianę tego poglądu.

Możliwości platform e-learningowych wykorzystują zatem najczęściej firmy produkcyjne oraz informatyczne. Zastosowania znajdują one przede wszystkim podczas tworzenia instrukcji obsługi produktów lub systemów IT, gdzie bardzo ważne jest szybkie zdobycie wiedzy i skala działania. Dodatkowo dużym plusem jest możliwość ponownego odbycia szkolenia przy praktycznie zerowych kosztach. Te zalety szkoleń online sprawiają, że to właśnie w tego rodzaju miejscach e-learning cieszy się popularnością.


Można spotkać się z opinią, że e-learning doskonalone sprawdza się w komunikacji z pracownikami – czy jest tak w rzeczywistości? Gdzie takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Można powiedzieć, że platforma e-learningowa to zestaw wielu funkcji. Wśród nich istnieje spora część, której zadaniem jest właśnie wsparcie komunikacji w ramach danej organizacji. Dzięki temu możliwy jest naprawdę szybki kontakt pracowników. Funkcjonalności takie jak czat czy wideokonferencje to tylko przykłady możliwych form natychmiastowego nawiązania kontaktu. Dlatego też śmiało można stwierdzić, że tego typu rozwiązania sprawdzają się w każdej branży i firmie, gdzie jednym z priorytetów jest szybka i bezproblemowa komunikacja.

Mówiąc o funkcjonalnościach warto zaznaczyć, że idealnie, jeśli firma odpowiedzialna za wdrożenie platformy jest w stanie modyfikować, jak również dodawać nowe funkcje. Daje to możliwość dostosowania platformy do potrzeb organizacji, a zarazem spełnienia pokładanych w niej oczekiwań. Takie podejście najlepiej sprawdzi się w przedsiębiorstwach, gdzie podstawą przewagi konkurencyjnej jest szybka i skuteczna komunikacja między pracownikami. Aktywne korzystanie z możliwości platformy przynosi wymierne korzyści, a to wiąże się z szybkim zwrotem kosztów inwestycji.


Jak przedstawia się sytuacja relacji z partnerami czy kontrahentami? Jak w tym przypadku można wykorzystać platformę?

Należy tu zaznaczyć, że dużą zaletą takich platform jest możliwość ich zaprojektowania oraz wdrożenia przy uwzględnieniu indywidualnego pomysłu i charakteru działalności praktycznie każdej firmy. Elastyczność czy też bogata baza oferowanych funkcji, ale również możliwość personalizacji sprawia, że każdy e-learning jest inny, a platforma platformie nie równa. Rozwiązanie, które jest w pełni dostosowane do potrzeb i celów organizacji staje się wszechstronnym narzędziem wspierającym nie tylko proces podnoszenia kwalifikacji pracowników.

Spójrzmy na przykładową firmę, która zajmuje się sprzedażą produktów w sieci partnerskiej. Jej funkcjonowanie jest w dużym stopniu uzależnione od dobrej współpracy z kontrahentami. W związku z tym bardzo ważne jest posiadanie kanału do komunikacji, czy też dzielenia się wiedzą oraz częstych szkoleń. Jest to szczególnie istotne jeśli oferta firmy często ulega zmianom. Wprowadzanie nowej oferty lub jej zmiany wymuszają częste i maksymalnie szybkie szkolenia osób, które mają kontakt z Klientami. Właśnie dlatego doskonałym rozwiązaniem jest tu dedykowana platforma e-learningowa, która będzie wspólną przestrzenią łączącą kontrahentów i firmę. Co więcej, może ona stanowić niejako źródło informacji o współpracownikach czy też bazę dokumentów. Oczywiście nie można zapomnieć, że będzie też miejscem do nauki i komunikacji. Dodatkowo jednak, może także przybrać formę interaktywnej broszury, prezentowanej potencjalnym Klientom. Sposobów wykorzystania e-learningu jest naprawdę wiele, a przedstawiony przykład to tylko jedna z możliwości. Dostosowanie danego rozwiązania do potrzeb Klienta sprawia, że każda platforma staje się indywidualnym rozwiązaniem i jest wyjątkowa w swoim rodzaju.

Oferujemy szybkie wdrożenie prostej platformy e-learningowej lub stworzenie rozbudowanego systemu zarządzania wiedzą w organizacji. Sprawdź


Nie jest tajemnicą, że dużo łatwiej przyswajamy materiały wizualne niż tradycyjny tekst. Jak e-learning wykorzystuje możliwości wideo?

Oczywiście nauka w formie wideo jest bardzo popularna. Powodem zainteresowania taką właśnie formą jest dużo większy wpływ przekazu wizualno-dźwiękowego aniżeli tekstowego. Nauka poprzez różne interaktywne zadania, tutoriale czy filmy szkoleniowe jest szybsza i znacznie przyjemniejsza. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań jest wideo ukazujące konkretną sytuację, którą z łatwością można następnie przełożyć na życie i pracę. Uczestnicy, widząc takie obrazy, zapamiętują więcej oraz, co ważne, zdobywają praktyczną wiedzę. Warto także zaznaczyć, że nauka w takiej formie jest mniej nużąca.

Wideo w e-learningu może być wykorzystane jako uzupełnienie materiału szkoleniowego lub może być jego główną częścią. Dużą zaletą jest tu możliwość prostego połączenia elementów wideo z innymi formami nauki – ćwiczeniami, ankietami, lekcjami, itp. Dodatkowo, za pomocą weryfikacji czasu poświęconego na dany filmik przełożeni mogą w pewnym sensie sprawować kontrolę nad tym czy dany materiał rzeczywiście był oglądnięty.


Gdzie jeszcze można wykorzystać e-learning? Jak kształtują się w tym przypadku trendy na najbliższe miesiące?

Pandemia i izolacja społeczna sprawiły, że platformy e-learningowe w stosunkowo szybkim czasie sporo zyskały na znaczeniu. Można zauważyć, że stają się powoli niezbędnym narzędziem w pracy zdalnej. Możliwości zastosowania w przypadku platform e-learningowych są naprawdę bogate, a dodatkowo dzięki elastyczności i modułowej budowie każde rozwiązanie może być dopasowane do potrzeb Klienta i jego biznesu. Jednak ich podstawową funkcjonalnością jest przekazywanie wiedzy, a zatem są obszerną bazą informacji, która wyposażona jest w różnorakie elementy do szybkiej i skutecznej nauki. Nie można pominąć tu także tematu rozmaitych szkoleń – produktowych, językowych czy BHP, które mogą być organizowane za pomocą platformy. Co więcej, jest to świetny kanał komunikacyjny oraz miejsce, gdzie możliwa jest niemal natychmiastowa weryfikacja wiedzy.

Jeśli chodzi o przyszłość e-learningu, rynek platform LMS rośnie i to nie tylko ze względu na pandemię. Coraz większa liczba przedsiębiorców zauważa liczne zalety platform i wprowadza je w ramy funkcjonowania swoich biznesów, gdzie sprawdzają się jako ogromne wsparcie w codziennej pracy. Można zatem wysnuć wniosek, że zainteresowanie tego typu produktem na pewno się nie zmniejszy, a najprawdopodobniej będzie wręcz przeciwnie. Sam obszar e-learningu z pewnością będzie się rozwijał, co pozytywnie wpłynie także na eskalację obszaru nauki zdalnej.
 


Autor

Paweł Teper, eLearning Project Owner, Ideo.

Publikacja: Newsline.pl. 07.08.2020

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Kompendium Digital Optimisation

7 sierpnia 2020
E-book przygotowali specjaliści związani na co dzień z Ideo. Wojciech Szymański, Dominika Śliwa, Łukasz Szymański, Tomasz Kwiatkowski i Kamil Ziomek.

Cyfrowe rozwiązania coraz bardziej popularne

9 lipca 2020
Ponad 2,6 mln nowych profili zaufanych, prawie 148 tys. złożonych online wniosków o dowód osobisty oraz ok. 619 tys. wysłanych online pism ogólnych to efekt ostatniego półrocza - podaje Ministerstwo Cyfryzacji.

Umów się na konsultację

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas