Kliknij i wygraj!Wygraj audyt sklepu! Weź udział w świątecznym quizie e-commerce

Czy warto tworzyć aplikację mobilną we Flutterze?

Flutter to narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne budowanie wieloplatformowych aplikacji mobilnych. Czy warto tworzyć aplikację mobilną we Flutterze? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

telefon, aplikacja mobilna Flutter – nowy sposób tworzenia wieloplatformowych aplikacji mobilnych

Udostępniony w 2018 roku Flutter wzbudził ogromne zainteresowanie developerów i wywarł duży wpływ na to, jak tworzone są dzisiaj wieloplatformowe aplikacje mobilne. O tym, jak szybko rosło jego znaczenie, świadczą konkretne dane.

Prowadzone na przestrzeni lat badania, tj. „Cross-platform mobile frameworks used by software developers worldwide from 2019 to 2023”, pokazują, że w 2019 roku z Fluttera korzystało 30% developerów. W 2020 roku wynik ten wzrósł do 39%, a w 2021 do 42%.

W 2022 i 2023 roku narzędzia tego używało już natomiast aż 46% developerów, co przełożyło się na to, że Flutter stał się najpopularniejszym na świecie frameworkiem do tworzenia wieloplatformowych aplikacji mobilnych, znacznie wyprzedzając przy tym swoją konkurencję (z zajmującego drugie miejsce narzędzia – React Native – w 2023 roku korzystało 35% developerów).

Tak znaczący wzrost zainteresowania Flutterem wynika między innymi z jego oparcia o prosty język programowania Dart, bardzo wysokiej wydajności tworzonych przy jego użyciu aplikacji oraz wsparcia firmy Google.

Wpływ na to mają także inne kwestie techniczne korzystnie przekładające się na tempo i wygodę pracy developerów oraz na ostateczny kształt budowanego oprogramowania. Więcej o działaniu Fluttera i jego zastosowaniach pisaliśmy w artykule Czym jest Flutter i dlaczego warto się nim zainteresować?

Obserwujące rosnącą popularność omawianego narzędzia średnie i duże firmy mogą zacząć zastanawiać się, czy warto tworzyć aplikację mobilną we Flutterze.

Wybór odpowiedniej technologii może przecież w znaczącym stopniu wpłynąć na sukces całego przedsięwzięcia, jakim jest projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań IT. Aby móc odpowiedzieć sobie na to pytanie, powinniśmy najpierw przyjrzeć się wadom i zaletom, jakimi cechuje się ten framework.


Co możemy zyskać dzięki stworzeniu aplikacji we Flutterze?

Na jakie korzyści mogą w takim razie liczyć średnie i duże firmy, które zdecydują się na zbudowanie swojej aplikacji mobilnej we Flutterze? Tym, na co zwraca uwagę większość przedsiębiorstw, jest przede wszystkim czas potrzebny na przygotowanie danego projektu.

Dzięki temu, że w przypadku Fluttera nie jest konieczne tworzenie osobnych wersji oprogramowania na każdą platformę (aplikacje na systemy Android i iOS powstaną przy użyciu jednej bazy kodowej), budowa danego rozwiązania IT może przebiec znacznie szybciej.

Tym, co może zainteresować organizacje zastanawiające się, czy warto tworzyć aplikację mobilną we Flutterze, jest także wynikająca ze skrócenia czasu potrzebnego na realizację projektu potencjalna redukcja kosztów.

Nie mniej istotny jest również fakt, że zbudowane za pomocą tego narzędzia oprogramowanie gwarantuje świetną responsywność i spójność w przypadku każdej platformy. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o to, że nasza aplikacja mobilna gorzej radzi sobie w wersji przygotowanej na system Android lub iOS.

Wybór Fluttera pozwoli także na łatwiejsze zaprojektowanie atrakcyjnego, intuicyjnego i przyjaznego UI. Co ważne, interfejsy budowane z wykorzystaniem tego narzędzia często są do siebie podobne, a wielu użytkowników jest już do nich przyzwyczajonych.

Jak pokazują dane Google z 2023 roku omawiane w artykule „With over 1M published apps, Google’s Flutter expands its support for web apps and WebAssembly” w Sklepie Play dostępnych jest aż ponad milion aplikacji mobilnych stworzonych we Flutterze!

Zaletą tego frameworku jest też z pewnością bardzo wysoka płynność. Aplikacje zbudowane we Flutterze są zwykle niemalże równie wydajne jak aplikacje natywne. W pewnych szczególnych przypadkach między tymi rozwiązaniami mogą jednak pojawiać się pewne różnice w płynności działania.


Czy warto tworzyć aplikację we Flutterze w każdej sytuacji? Potencjalne ograniczenia Fluttera

Omawiane przez nas rozwiązanie doskonale odpowie na potrzeby wielu średnich i dużych przedsiębiorstw chcących zbudować wieloplatformowe oprogramowanie. Narzędzie to posiada jednak również pewne ograniczenia, które powinny zachęcić nas do refleksji na temat tego, czy warto tworzyć aplikację mobilną we Flutterze.

Jednym z nich jest wspomniana wcześniej nieco niższa wydajność. Problem ten dotyczy jednak głównie bardziej złożonych i skomplikowanych aplikacji. W pewnych przypadkach przeszkodą może okazać się także większy rozmiar gotowego rozwiązania IT.

Warto przy tym pamiętać, że Flutter to narzędzie, które jest stale rozwijane i udoskonalane, przez co obydwa wymienione ograniczenia stają się coraz mniej odczuwalne.


Czy warto budować aplikacje we Flutterze?

Znając zalety i ograniczenia omawianego rozwiązania, jesteśmy w stanie łatwiej odpowiedzieć na pytanie o to, czy warto budować aplikacje we Flutterze. Jak możemy się domyślić, nie będzie ona taka sama w przypadku każdej sytuacji.

Choć Flutter jest świetnym narzędziem, które sprawdzi się w przypadku ogromnej liczby aplikacji mobilnych, to specyfika danego projektu może sprawić, że skorzystanie z innego rozwiązania okaże się lepszym wyborem.

W Ideo do budowania wysokiej jakości oprogramowania wykorzystujemy zarówno Fluttera, jak i inne nowoczesne technologie, dzięki czemu możemy wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do konkretnej potrzeby.

Jesteśmy więc w stanie indywidualnie przeanalizować każdy przypadek i ocenić, czy warto tworzyć aplikację mobilną we Flutterze, czy też lepszym pomysłem będzie zdecydowanie się na wybór React Native lub aplikacji natywnej.

Współpracując z nami, mogą mieć więc Państwo pewność, że narzędzie użyte w przypadku danego projektu będzie odpowiednio dobrane do jego specyfiki!

Promocja poradników


Może zainteresują Cię także

Jak mierzyć efektywność komunikacji wewnętrznej z pomocą intranetu?

23 września 2024
Czy komunikacja wewnętrzna w twojej firmie jest efektywna? Sprawdź, jak możesz mierzyć jej skuteczność z pomocą intranetu.

Natywne i hybrydowe aplikacje mobilne: różnice, zalety i wady

13 września 2024
Na stworzenie aplikacji mobilnej decyduje się obecnie coraz więcej przedsiębiorstw. Prace związane z zaprojektowaniem i wdrożeniem takiego rozwiązania większość organizacji zleca jednak specjalistom.

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas