Kliknij i wygraj!Wygraj audyt sklepu! Weź udział w świątecznym quizie e-commerce

E-learning - na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę?

LinkedIn Pulse, Autor: Paweł Teper, eLearning Project Owner, Ideo.

Korzystanie z platformy e-learningowej, szczególnie w przypadku pracy zdalnej, rozwiązuje kilka istotnych problemów związanych z organizacją szkoleń. Ma również idealne zastosowanie do przekazywania aktualnej wiedzy do pracowników, z którymi z jakiegokolwiek powodu nie możemy się spotkać osobiście.

Funkcje platformy e-learningowej można wykorzystać do usprawnienia procesu rekrutacji, a dokładnie kolejnego etapu, jakim jest onboarding. Nowy pracownik wymaga odpowiedniego wprowadzenia w zadania i poznania panujących w firmie zasad. Właściwie przygotowane szkolenie e-learningowe jest niezwykle praktyczne i korzystne dla firmy, gdyż w pewnym stopniu „realizuje” część obowiązków, należących do wykwalifikowanej kadry. Co istotne, raz przygotowane materiały są wykorzystywane wielokrotnie, optymalizując jednocześnie koszty wdrożenia pracownika.

Duże przedsiębiorstwa i korporacje, to miejsca, gdzie narzędzia do distance learningu, wykorzystywane w ramach poszerzania wiedzy i kompetencji, są niezastąpione. Szczególnie mowa tu o firmach, gdzie przeprowadzenie szkolenia jest bardzo utrudnione ze względu na mnogość oddziałów, pracę zmianową, czy zróżnicowane potrzeby działów i stanowisk.

Każde wewnętrzne szkolenie wymaga poświęcenia czasu zarówno ze strony podwładnych, jak i przełożonych. Platforma e-learningowa oferuje pracownikom dostęp do materiałów, z których mogą skorzystać w dowolnym momencie, a na koniec odbyć test weryfikujący. Co ważne – w przypadku wszelkich pytań/wątpliwości mogą konsultować się dzięki funkcji chatu lub wideokonferencji.


 

Na co zwrócić uwagę wybierając wdrożeniowca platformy e-learningowej

Jak szukać dostawcy platformy e-learningowej? Czy wystarczy w wyszukiwarce wpisać odpowiednie zapytanie? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Prawdą jest, że wyszukiwarka natychmiast odpowie długą listą wyników. Jednak zróżnicowanie firm pod kątem profesjonalizmu, doświadczenia i jakości oferowanych usług nie ułatwia sprawy. Istotne jest to, by zwrócić uwagę na pewne elementy oferty, jaką przedstawia potencjalny wykonawca.

Możliwość rozbudowy platformy.

Z założenia platforma e-learningowa, jak każde inne narzędzie IT, nie jest wdrażane raz na zawsze. Opcja rozbudowy w przyszłości o kolejne możliwości, jest bardzo istotna. Modułowa budowa jest w tym zakresie dużą zaletą i stwarza wiele możliwości, które warto wykorzystać. Zwróć także uwagę na zaplecze techniczne jakim wykonawca dysponuje. Zastanów się czy firma rzeczywiście jest w stanie stworzyć rozwiązanie w pełni dopasowane do potrzeb klienta.

Samodzielne zarządzanie systemem.

Dostęp do panelu platformy i możliwość samodzielnego zarządzania systemem jest obecnie standardem. Jak się jednak okazuje nie dla wszystkich usługodawców jest to kwestia oczywista. Zdarza się, że w dostęp do panelu jest dodatkowo płatną opcją. Warto mieć to na uwadze, podejmując decyzję o zakresie współpracy.

Wgląd w zrealizowane projekty.

Doświadczenie firmy we wdrażaniu platform e-learningowych jest jednym z ważniejszych kryteriów. Warto zwrócić szczególną uwagę na opisy realizacji i stopień skomplikowania prezentowanych tam projektów. Im bardziej rozbudowane platformy przedstawia wykonawca, tym większa pewność, że będzie w stanie realizować nawet skomplikowane modyfikacje platformy i w pełni dostosować ją do naszych potrzeb. Jest to również sposób na poszukiwanie inspiracji w zakresie atrakcyjnych funkcjonalności, które być może okażą się potrzebne w Twojej firmie.

Kompleksowa pomoc w zakresie wdrożenia i uruchomienia e-szkoleń.

Często zdarza się sytuacja, w której firmy wprowadzające model nauczania na odległość, mają przygotowany odpowiedni dla nas zakres materiału, jednak nie jest on przedstawiony w sposób przejrzysty, atrakcyjny i przystępny. Oprócz zaprojektowania atrakcyjnej platformy, wykonawca powinien zaoferować pomoc na etapie opracowywania materiału szkoleniowego.

Opieka powdrożeniowa.

Warto zwrócić uwagę na to, czy firma oferuje również pomoc po wykonaniu projektu, gdyż samo wdrożenie usługi niejednokrotnie nie wystarcza. Nowe narzędzie wymaga odpowiedniego przeszkolenia, a w razie wystąpienia błędu interwencji ze strony usługodawcy. Szczególnie mowa tu o systemach dedykowanych. Stopień dostępności kompleksowej pomocy w tym zakresie jest bardzo istotny.

Wsparcie w zakresie monitoringu i raportowania.

By system mógł prawidłowo realizować cele długookresowe, powinien być nieustannie monitorowany. Analiza sposobu jego wykorzystania przez końcowych użytkowników może doświadczonemu wdrożeniowcowi podpowiedzieć, które obszary wymagają poprawy. Szybkie reagowanie na wszelkie tego typu potrzeby pozwala podnosić efektywność szkolenia, a to przecież główny cel wdrażania rozwiązań e-learningowych.

Potencjał platformy e-learningowej w firmie

Model Distance Learning sprawdza się w wielu branżach, a jego zastosowanie jest szerokie i zależy od specyfiki samej firmy.

Platformy e-learningowe zazwyczaj kojarzone są z tradycyjnymi kursami i szkoleniami. Jednak można zauważyć ich nieocenioną pomoc w pracy dla takich działów jak Kadry czy HR. Narzędzie to pozwala precyzyjnie zweryfikować potrzeby szkoleniowe, opracować odpowiednią strategię w podnoszeniu kompetencji pracowników i automatycznie sprawdzić ich wiedzę przed/po szkoleniu.

Możliwości, jakie stwarza platforma e-learningowa jest znacznie więcej. Za jej pomocą pracodawca może przeprowadzić analizę poziomu zadowolenia podwładnych w swojej firmie, jak również poznać ich opinię na dany temat. Dodatkową korzyścią jest funkcja, która pozwala automatycznie generować statystyki i raporty, co niezwykle usprawnia wykonywaną pracę.

Platforma e-learningowa jako wsparcie pracy zdalnej

Platforma do nauczania na odległość jest szczególnie przydatna w przypadku pracy zdalnej. Z uwagi na różne sytuacje, rozproszenie pracowników i potrzebę dostępu do różnych materiałów online e-learning świetnie spełnia tutaj swoją rolę.

Za każdym razem kiedy firma wprowadza nowe usługi i produkty, dochodzi do wielu zmian i konieczne jest zorganizowanie wewnętrznego szkolenia. Tradycyjna jego forma pochłania sporo czasu zarówno uczestników, jak i prowadzących. W takiej sytuacji praktycznie jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie udostępnienie pracownikom materiałów, na odpowiednio zaprojektowanej platformie szkoleniowej. Oferuje ona również opcje przeprowadzenia wideokonferencji, co jest również bardzo przydatną opcją biznesową. Możliwość wyboru modułów lub stworzenie dedykowanego sprawia, że zarówno pracodawca jak i pracownicy otrzymują dopasowane narzędzie, które jest wsparciem w ich codziennej pracy, szczególnie w pracy zdalnej.

Dodatkowe zalety platformy do distance learningu

Rozbudowana platforma e-learningowa posiada wiele funkcji, które pozwalają na zaawansowaną prezentację treści w różnorodnej formie. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku przekazania większej ilości informacji, zwłaszcza trudnych do zaprezentowania w sposób tradycyjny. Interaktywne elementy oraz audio-wizualne przekazy wpływają na szybszą edukację oraz ją urozmaicają, czyniąc z niej atrakcyjną alternatywę dla standardowych monotonnych bloków tekstu.

Tradycyjne szkolenia są ograniczone czasowo, zazwyczaj uczestniczy w nich spora grupa, a materiał prezentowany jest tylko raz. Niejednokrotnie wielu uczestników nie zdąży zapoznać się dobrze z omawianą treścią. Jedną z największych zalet platformy do zdalnego nauczania jest funkcja, która pozwala użytkownikowi powracać do danego materiału i wielokrotnie go przerabiać. W ten sposób pracownicy mogą w odpowiadającym im tempie utrwalać swoją wiedzę, co wpływa na lepszą jakość pracy i wysokie wyniki.

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić. eLearning na miarę potrzeb

Kolejną korzyścią tej formy edukacji jest automatyzacja czynności związanych z przeprowadzeniem testów. Jest to spora oszczędność czasu dla prowadzących, ale i szybsze otrzymanie noty końcowej przez osoby „egzaminowane”. Wynik widoczny jest od razu po zakończonym teście, ze wskazaniem na prawidłowe i błędne odpowiedzi. Całość uzupełnia możliwość wygenerowanie certyfikatu, wraz ze wszystkimi niezbędnymi danymi.

Podsumowanie

Platforma e-learningowa to bardzo elastyczne narzędzie, dlatego mogą z niej czerpać korzyści wszystkie firmy, bez względu na ich wielkość i branżę. Możliwości jakie oferuje, w tym indywidualne dopasowanie modułów i opcja rozbudowy, tworzą skuteczny system do poprawy jakości pracy i usprawnienia wielu obszarów działalności firmy.

 


Autor

 

Paweł Teper, eLearning Project Owner, Ideo.

Publikacja: LinkedIn Pulse, 17.03.2020 r.

Promocja poradników


Może zainteresują Cię także

Jak uniknąć błędów we wdrożeniu intranetu?

6 marca 2020
beeDIFFERENT.pl. Autor: Łukasz Szymański, Kierownik Marketingu i PR, Ideo

Podsumowanie roku 2019 r. w Performance Marketingu

22 stycznia 2020
WirtualneMedia.pl. Autor: Marcin Wojtoń, Dyrektor Handlowy, Ideo

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas