Obejrzyj webinar"Pimcore w praktyce: Jak skutecznie zarządzać informacjami o produkcie?"

PHP, Node.js, czy może zastąpić Javę w rozwiązaniach enterprise?

Wszystkie trzy języki są często wykorzystywane do tworzenia aplikacji internetowych. Wybór jednego rozwiązania nie jest prosty. Wpływa na niego wektorowa suma wielu czynników.

Duże przedsiębiorstwa oraz firmy, które posiadają pewną pozycję na rynku oczekują sprawdzonych i dokładnie zaplanowanych rozwiązań. Nie zważając na szybkość i elastyczność rozwoju, tutaj pierwszym wyborem będzie język programowania Java.

W drugiej kolejności są startupy, które chcą pozyskać inwestorów w szybkim czasie pokazując rozwiązania technologiczne i najlepsze pomysły. Dla tych odbiorców Node.js jako „postępowy” język jest dobrym kandydatem.


Gdzie swoje zastosowanie znajdzie PHP?

Większość małych i średnich firm, konsultanci, sklepy e-commerce, mniejsze instytucje finansowe najczęściej wybierają PHP. Jest to język szeroko wykorzystywany na świecie, ze względu na jego prostotę. Badania z 2022 roku wskazują, że wówczas ponad 77% całego internetu jest zasilane przez PHP.

Należy pamiętać, że Java i JavaScript, to oddzielne języki. To co Javę wyróżnia to fakt, że może być wykorzystywana do wszystkiego. Dzięki szerokiej gamie możliwości programy są tworzone w krótkim czasie. Dzięki zasobom, użytecznym klasom oraz środowiskom IDE (zintegrowane środowiska programistyczne) poprawiają prędkość i wydajność tworzonego oprogramowania. Różnorodność i wiele możliwości zastosowania tego języka czyni go powszechnym.


Kiedy użycie Javy okazuje się niezbędnie?

W przypadku stron, które przyciągają duże ilości użytkowników – porównując ten ruch chociażby do topowych social mediów jak Twitter czy Facebook może się okazać, że zastosowanie Javy przyniesie korzyści w zakresie wydajności i bibliotek.

Duża liczba użytkowników wiąże się z dużą ilością danych do przetworzenia, a kompilowany język w takiej sytuacji jest niezbędny. Bardzo często pierwotna architektura kodu posiada pewne błędy z którymi PHP czy Node.js nie poradzi sobie tak szybko jak Java.

Czasami Java może okazać się zbyt wymagająca pod względem doświadczonego zespołu deweloperów Javy oraz kosztowna pod względem utrzymania infrastruktury i serwerów. Jeśli nie posiadasz doświadczonego zespołu warto rozważyć alternatywne możliwości jakie daje PHP i Node.js, oba języki zmodyfikowane do najnowszych wersji również mogą zapewnić szybki rozwój przy mniejszych nakładach finansowych.

Node.js i PHP są językami bardziej celowymi i mniej kosztowymi. Oba języki programowania najczęściej wykorzystywane są do tworzenia aplikacji internetowych, które szybko się rozwijają a ich właściciele posiadają określony budżet. Wybór jednego z nich nie jest prosty, niezbędna jest do tego dokładna analiza potrzeb.

Napisz do nas. Przeanalizujemy potrzeby Twojego biznesu i podpowiemy jaki język programowania sprawdzi się w Twojej firmie.

Przed wyborem jednego z rozwiązań warto porównać je, aby maksymalnie dopasować ich możliwości do potrzeb projektu. Zarówno Node.js jak i PHP możemy ocenić jako najbardziej wydajne w naszym zestawieniu także szybkość działania zauważalnie wyróżnia się w zestawieniu z Javą.

Wynika to z możliwości, jakie daje wykonywanie kilku komend jednocześnie w oczekiwaniu na odpowiedź zapytania z bazy danych.


Źródło: W3Techs - extensive and reliable web technology surveys


Node.js

Przy tej technologii należy zwrócić uwagę, na szybkość, którą zapewnia wykorzystanie silnika JavaScript V8. Node.js to popularny framework JavaScript, który często jest wykorzystywany przez duże firmy, m.in. przez Netfix, Uber, LinkedIn, eBay, PayPal.

Świeżość i regularne aktualizacje sprawiają, że wiele gotowych modułów i bibliotek dodatkowo uwydatnia i usprawnia pracę przy programowaniu.

Plusy:

  • Szybkość dzięki użyciu silnika JavaScript V8.
  • Wsparcie wielu dużych graczy na rynku.
  • Dostępność wielu gotowych modułów i bibliotek.

Minusy:

  • Może być trudny do nauki dla osób, które nie znają języka JavaScript.
  • Brak stabilności – nowe wersje mogą zawierać zmiany, które mogą prowadzić do błędów w istniejących aplikacjach.
  • Może być trudne do skalowania w przypadku dużych aplikacji z wieloma użytkownikami.


PHP

Plusy:

  • PHP to prosty język z niskim poziomem wejścia, oznacza to, że łatwo zacząć swoje pierwszek kroki w programowaniu właśnie w nim.
  • Dobra optymalizacja pod kątem wydajności sprawia, że aplikacje działają szybko i sprawnie.

Minusy:

  • Słaba optymalizacja pod kątem wielowątkowości
  • Elastyczność mniejsza niż przy innych językach

Na polskim rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na specjalistów branży IT. Można także zaobserwować spore grono specjalistów PHP. W Node.js jest ich zdecydowanie mniej. Zastanawiając się nad wyborem najlepszej technologii warto skłaniać się ku tej, która specjalizuje się w danej dziedzinie.

Wybór takiego rozwiązania zapewnia pracę z zespołem deweloperów, którzy mają doświadczenie przy tworzeniu podobnych projektów i będzie im łatwiej przewidzieć możliwe błędy lub niedociągnięcia w przeciwieństwie do deweloperów Javy, którzy nie muszą specjalizować się w dziedzinie, w której Klient potrzebuje oprogramowania.
 

Sprawdź nasze realizacje: Aplikacja mobilna LOTTO


Wydajność i szybkość działania

Na tym etapie można zauważyć pierwsze różnice. Node.js działa na maszynie wirtualnej V8, która jest zoptymalizowana do wydajnego wykonywania kodu JavaScript. Dzięki temu Node.js wyprzedza PHP, w szczególności w przypadku aplikacji, które wymagają wysokiej wydajności obliczeniowej.

To co dodatkowo wyróżnia Node.js to lepsza wydajność obsługi wielu połączeń jednocześnie – to ma swoje zastosowanie najczęściej przy tworzeniu serwerów czatu lub gier sieciowych. Node.js to młoda technologia, której pierwsza wersja pojawiła się w 2009r. od tej pory regularnie pojawiają się aktualizacje, które mają na celu zwiększenie wydajności strony jednocześnie przy sprostaniu wielu wymaganiom jakie stawiają użytkownicy.

Node.js oparty na języku JavaScript, umożliwia tworzenie aplikacji sieciowych w czasie rzeczywistym. Jego popularność wynika głównie ze względu na tworzenie szybkich i wydajnych aplikacji sieciowych, które mogą obsługiwać wiele połączeń jednocześnie.

JavaScript to jeden z najpopularniejszych języków programowania, zgodność Node.js z tym językiem ułatwia programistom tworzenie aplikacji internetowych, mobilnych, gier sieciowych oraz wielu innych rodzajów.

Język programowania jest narzędziem, do wytwarzania projektów. Java dzięki obsłudze wielu bibliotek pozwala na pracę z każdego komputera oraz zapewnia wiele dostawców hostingu. 

Bez wątpienia modyfikacje wprowadzane do języków PHP i Node.js mogą zapewnić efekty porównywalne do tego co oferuje Java. Wielowątkowość to zaleta Javy, dzięki tej funkcji jeden wątek nie wpływa na pracę innych wątków i mogą być one realizowane równocześnie.

Z drugiej strony pojawia się PHP, który jest językiem programowania bardzo często wykorzystywanym do tworzenia aplikacji internetowych. PHP jest językiem interpretowanym – oznacza to, że zostaje on przetworzony w czasie rzeczywistym, zamiast być kompatybilnym do postaci wykonywalnej. Nie potrzebujemy do przetworzenia języka wirtualnej maszyny, co ma miejsce w przypadku Javy.

PHP dzięki interpretowaniu współpracuje z bazami danych, takimi jak MySQL, a to pozwala na przechowywanie i pobieranie danych z aplikacji napisanych w języku PHP. Ten język najczęściej wykorzystywany jest przy tworzeniu sklepów internetowych, forów dyskusyjnych oraz systemów zarządzania treścią (CMS).


Podsumowanie

Warto zauważyć, że każdy język na swoje wady i zalety, które znajdą swoje zastosowanie w różnych projektach. Java to starszy, uniwersalny język, jednocześnie bardziej skomplikowany niż Node.js czy PHP. Node.js działa lepiej niż Java, jeśli chodzi o szybkość, dzięki braku buforowania wykonywanego kodu.

Java ma wiele zalet, które sprawiają, że nadal jest tak szeroko wykorzystywanym językiem, jednak dzięki stałym ulepszeniom wprowadzanych do PHP oraz Node.js można spokojnie stwierdzić, że są to alternatywne rozwiązania dla przedsiębiorstw posiadających mniejsze nakłady finansowe i nie wymagające doświadczonych zespołów Javy.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Wspieraj swój biznes poprzez wersjonowanie procesów w oprogramowaniu workflow.

25 stycznia 2023
Platforma LOGITO została rozbudowana o mechanizm wersjonowania procesów. Postawiliśmy na stałość biznesową oraz stabilne oprogramowanie odpowiedzialne za pracę przedsiębiorstwa i przepływ informacji.

E-learning w procesie on-boardingu nowych pracowników

19 października 2022
Proces aklimatyzacji nowego pracownika jest istotny z punktu widzenia funkcjonowania całej organizacji.

Zapraszamy na bezpłatną konsultację

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas