ZobaczNasi Klienci w Konkursie „Dyrektor e-Commerce Roku 2024"

Strony www instytucji Państwowych dostępne dla niepełnosprawnych

Nowa ustawa dot. dostępności cyfrowej wymusi wdrożenie narzędzi, które umożliwią swobodne przeglądanie serwisów internetowych wszystkim niepełnosprawnym.

12 lipca br. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało o pracach nad nową ustawą dot. dostępności cyfrowej. Według niej do 2020 r. wszystkie urzędowe strony internetowe będą musiały umożliwiać swobodne przeglądanie treści, niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności użytkowników.

Nowe rozporządzenie odnosi się do dyskryminacji w dostępie do informacji osób niepełnosprawnych. Wymóg dostosowania serwisów www dotyczy urzędów administracji publicznej oraz wszelkich podmiotów realizujących zadania publiczne od 2015 r. Niestety nadal nie wszystkie instytucje spełniają stawiane przed nimi postulaty.

Według Ministerstwa w Polsce żyje ok. 5 milionów osób niepełnosprawnych, co stanowi 12% społeczeństwa. Na chwilę obecną nie został w pełni wdrożony żaden program, który gwarantowałby swobodny dostęp do informacji dla tych osób.

Nadrzędnym założeniem nowego rozporządzenia jest wymóg dostosowania stron www dla osób niewidomych, niedowidzących, niesłyszących, z trudnościami ruchowymi oraz dla osób starszych. Objęte nowym prawem zostaną nie tylko urzędy, ale również ośrodki zdrowia czy instytucje naukowe.

Założenia ustawy za priorytet stawiają możliwość przekazania zawartej na stronie internetowej informacji w taki sposób, by dotarła ona do interesanta, niezależnie od jego dysfunkcji. Szczególnym uwzględnieniem zostały objęte informacje prawne oraz bezpośrednio dotyczące danego obywatela. Konieczne jest zatem zapewnienie rozbudowanej palety narzędzi, która zapewni przystępną formę przekazania wszystkich, zawartych na stronie danych.

Ideo od lat realizuje strony www i portale informacyjne instytucji Państwowych. Przykładamy szczególną uwagę, by nasze projekty były swobodnie dostępne także dla osób niepełnosprawnych. Zaprojektowany i wdrożony przez nas serwis UKE otrzymał pierwsze miejsce w konkursie Strona Internetowa Bez Barier, w kategorii „Strony publiczne do 100 podstron”. Z kolei w kategorii „Strony publiczne ponad 100 podstron” wyróżniony został oficjalny portal miasta Lublin.” Podsumowuje Marcin Wojtoń, Dyrektor ds. sprzedaży w Ideo Sp. z o.o.

W procesie projektowania strony internetowej (niezależnie od jej charakteru czy podmiotu zlecającego) kładziemy nacisk na intuicyjność i optymalne rozmieszczenie kluczowych jej elementów. W przypadku seriwsów dla instytucji publicznych dostosowanie ich do międzynarodowych standardów WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) jest dla nas najwyższym priorytetem.” - dodaje Wojtoń.

Może zainteresują Cię także

Platforma B2B dla Barlinek S.A.

8 czerwca 2018
Platforma automatyzuje działania handlowe pomiędzy firmą, a zagranicznymi jednostkami sieci sprzedaży. System aktualnie obsługuje rynek ukraiński, rumuński oraz rosyjski.

Ideo na Social Media Week

22 maja 2018
Pokaż mi swój profil na Facebooku, a powiem Ci, kim jesteś.

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas